לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "הרפובליקה ההולנדית"

המחוזות המאוחדים ניסו תחילה לבחור שליט משלהם, וביקשו מ[[פרנסואה, דוכס אנז'ו]], שישלוט על המדינה החדשה (הוא שלט בשנים [[1581]] - [[1583]], אך לא היה פופולרי, ולבסוף נמלט מהולנד). מאוחר יותר, אחרי ההתנקשות בחיי וילם השתקן (יולי [[1584]]), סירבו גם [[אנרי השלישי, מלך צרפת|אנרי השלישי]] מצרפת וגם [[אליזבת הראשונה]] מאנגליה להפוך לריבוני הישות החדשה. עם זאת, אליזבת הסכימה להפוך את המחוזות המאוחדים ל[[פרוטקטוראט]] של אנגליה ([[ברית נונסאץ']], [[1585]]), ושלחה את [[רוברט דאדלי]], רוזן [[לסטר]], כמושל כללי. גם הוא לא זכה להצלחה, ובשנת [[1588]] הפכו "שבעת המחוזות" ל[[רפובליקה]].
 
מבחינה כלכלית, הרפובליקה של המחוזות המאוחדים הייתה הצלחה עצומה, מעל ומעבר לציפיות; רבים הופתעו מכך שאומה שאינה מלוכדת סביב הכנסייה או סביב מנהיג אבסולוטי יכולה להצליח כל-כך. תקופה זו ידועה כ[[תור הזהב ההולנדי]]. ההולנדים שלטו בסחר העולמי ב[[המאה ה-17|מאה ה-17]]: הם כבשו לעצמם אימפריה קולוניאלית גדולה ופיקדו על הצי הגדול ביותר בעולם המערבי של אוניות סוחר. היה להולנדים גם אחד מחילות-הים החזקים ביותר בעולם, מה שאיפשר להם לכבוש שטחים מעבר לים ולמוטט את המונופול של [[פורטוגל]] על התיישבות באזור האוקיינוס ההודי. רוזנות הולנד הייתה אחד האזורים העשירים והמתורבתים ביותר באירופה. ברוח הזמן והשוק החופשי - ויש האומרים, ברוח ה[[נצרות פרוטסטנטית|פרוטסטנטיזם]] - הוקמה והתפתחה בהולנד [[בורסה לניירות ערך|בורסה]] מודרנית, שתיפקדה טוב יותר משוקי המניות הארכאיים שפעלו במקומות אחרים באירופה. [[חברת הודו המזרחית ההולנדית]] היא שהקימה את [[בורסת אמסטרדם|הבורסה באמסטרדם]], הנחשבת לבורסה הראשונה המושתתת על העקרונות המודרניים העומדים בבסיס הבורסות בעולם עד היום.
 
הרפובליקה של שבעת המחוזות המאוחדים הוכרה באופן רשמי ב[[שלום וסטפליה]] ([[1648]]) והתקיימה עד שכוחות מהפכניים צרפתיים פלשו אליה ב-[[1795]] והקימו בה רפובליקה חדשה, [[הרפובליקה הבטאווית]], ואחריה ב[[ממלכת הולנד]] שנשלטה ישירות על ידי צרפת.
1,249

עריכות