לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "תחרות משוכללת"

הוסרו 1,423 בתים ,  לפני 6 שנים
בזמנו הוספתי והגעתי למסקנה שלא מתאים לערך ,אז הורדתי והעברתי לערך מונופול חלק מהמידע וחלק אחר מחקתי
(בזמנו הוספתי והגעתי למסקנה שלא מתאים לערך ,אז הורדתי והעברתי לערך מונופול חלק מהמידע וחלק אחר מחקתי)
 
מדובר כמובן במודל תאורטי שאינו מתקיים במדויק, המציאות הכלכלית האמיתית, מופרעת בידי הימצאם של [[מונופול]]ים, [[קרטל]]ים, התערבות [[ממשלה|ממשלתית]], יצרנים וצרכנים ששיקוליהם אינם מונחים בהכרח בידי שיקולים רציונלים לחלוטין היעדר מידע מושלם ושווה לכל וסטיות אחרות מהנחות המודל התאורטי. נהוג להניח את קיומה של תחרות משוכללת לשם השגת מודל המהווה קירוב למציאות, וכדי להתבונן בשוק ב"תנאי מעבדה" לצורך התמקדות בבחינת היבטים מסוימים של התנהגותו.
 
יש המבדילים בן [[מונופול טבעי]] ([[natural monopoly]])הנוצר על ידי היותו היעיל או זול ביותר בשוק לבן מונופול ממשלתי([[government monopoly]]) או פרטי בחסות הממשלה הקיים בזכות [[חסם כניסה לשוק]], במיוחד בכלכלות [[פרוטקציוניזם|פרוטקציוניסטיות]] או [[מרקנטליזם|מרקנטליסטיות]] ,כאשר מונופול טבעי אינו יכול למנוע כניסה של שחקנים חדשים לשוק במידה,על אף שיכול לנסות על ידי אסטרטגיות כמו [[מחיר היצף|מכירה במחירי היצף]].
 
שוק של כלכלה משוכללת יוצר כוחות המשפיעים על התנהגות השוק:
* '''הביקוש''' הוא הצורך של קהל הצרכנים בסחורה מסוג מסוים, והיכולת הכלכלית העומדת לרשותו על מנת לקנות סחורות אלו.
 
* '''היצע''' הוא היכולת של היצרנים לספק סחורה מסוג מסוים, והגמול הכספי לו הם זקוקים על מנת להגדיל את רווחיהם.
 
ההיצע והביקוש הם הכוחות העיקריים הקובעים את מחיר הסחורות, ומשפיעים באופן ישיר על עיצוב החברה בפן המבני שלה. כוחות אלו מבוססים על שאיפתו של כל פרט לשפר את '''צריכתו''', על ידי צריכת מוצרים מסוימים ועל ידי הגדלת רווחיו.
 
הכלכלה ה[[מודרניות|מודרנית]] של מדינות רבות מכילה מאפיינים ייחודיים ההופכים אותה לכלכלה [[קפיטליזם|קפיטליסטית]], או [[כלכלת שוק]] .
 
כיוון שתחרות משוכללת במרבית המדינות אינו מתקיים במלואו בגלל [[חסם כניסה לשוק|חסמי שוק]],[[מדיניות פיסקלית]] ו[[בירוקרטיה]] ממשלתית ,ישנם מדדים כגון "[[Index of Economic Freedom|מדד החירות העולמי]]"(index of economic freedom) שמנסים למדוד את החירות הכלכלית במדינות שונות ולתת לה ערך מספרי בר השוואה.
 
==קישורים חיצוניים==
1,249

עריכות