הבדלים בין גרסאות בדף "פלישת אלכסנדר הגדול להודו"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מ
הצבא ההודי העתיק היה מורכב מארבעה חילות: פרשים, רגלים, [[מרכבה (רכב)|מרכבות]] ו[[פיל מלחמה|פילים]]. המרכבות יצאו זה מכבר מאופנת הלחימה היוונית ואילו הפיל היה חיה חדשה ובלתי מוכרת.
 
הפרשים היו מעטים יחסית ולא יעילים. הסוסים ההודים היו קטנים והם נאלצו לייבא סוסים מהצפון. זה הגביל את גודלו של חיל הפרשים ההודי ומנע את פיתוחו.{{הערה|Kaushik Roy p 15}} הפרשים ההודים היו חמושים בחרבות ובחניתות קצרות. הסתערות עם רמחים שלופים, בדומה לחיל הפרשים המוקדוני לא הייתה מקובלת. בגלל חולשת חיל הפרשים ההודי, נותרו בשירות מרכבות הקרב, שנעלמו משדות הקרב האירופאיים מזה מאות שנים, לאחר שהפרשים לקחו על עצמם את תפקידיהם.
 
המרכבות ההודיות היו גדולות יחסית ובניגוד למרכבות שהיו נפוצות ב[[תקופת הברונזה המאוחרת]] במזרח התיכון לא שימשו כפלטפורמות ירי מהירות, אלא דמו יותר לעגלות כבדות. המרכבות ההודיות רתומות לשניים או ארבעארבעה סוסים ולעתים אפילו שישה סוסים. מרכבות אלה היו מתקרבות לאויב, עוצרות או מאיטות מאוד ומשמתמשות ביתרון הגובה כדי להמטיר חצים לעבר האויב. לוחמים נוספים שהיו על המרכבה היו חמושים בכלי נשק לקרב פנים מול פנים ואלה מנעו את עליית האויב על המרכבה והגנו על הקשתים.{{הערה|[http://www.ancientmilitary.com/ancient-india-military.htm פרק התקופה הוודית באתר המוקדש ללוחמה הודית עתיקה]}}
 
הרגלים ההודים היו חמושים ברמחי במבוק קלים ומוגנים בשריון קל. ה[[מגן]] היה עשוי ממסגרת במבוק ועליה נמתח [[עור (חומר גלם)|עור קשה]]. מגן כזה היה יעיל נגד כלי נשק הודיים קלים, אך היה חסר תועלת נגד הסריסות הארוכות של הפלנקס המוקדוני. בנוסף, השתמשו ההודים בקשת ארוכה עשויה מבמבוק.

תפריט ניווט