לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "אגן"

הוסרו 8 בתים ,  לפני 5 שנים
מ
←‏הכֶּסֶל: עיצוב, מינוח
מ (ויקישיתוף בשורה)
מ (←‏הכֶּסֶל: עיצוב, מינוח)
'''כְּנף הכסל''' היא המבנה הרחב המתווה את גבולו הצידי של האגן הגדול. לכנף שני פנים, החיצוני (מבנהו הכללי קמור) והפנימי (קעור), שני גבולות (קדמי וחיצוני) ורכס.
 
את '''הפן החיצוני''' חוצים מספר קווים הנקראים '''קווי העכוז (האחורי, הקדמי והתחתון)''' (Linealinea glutea posterior, anterior, inferior). קווי העכוז מפרידים בין אזורי החיבור של שרירי העכוז ([[שריר העכוז הגדול|הגדול]], [[שריר העכוז האמצעי|האמצעי]] ו[[שריר העכוז הקטן|הקטן]]). בין קו העכוז התחתון למרחשת נאחז [[שריר הירך הישר]]. החלק הקדמי של '''הפן הפנימי''' הוא שקע גדול בשם '''גֻּמַּץ''' '''הַכֶּסֶל''' (Fossafossa iliaca), האחז של שריר הכסל (Musculusmusculus iliacus). הגבול התחתון של הגומץ (והפן הפנימי) הוא הקו הקשתי. לחלקו האחורי של הפן הפנימי חלק קדמי מחוספס בשם '''הפנים האוזניתיים''' (Faciesfacies auricularis ilii, לפי צורתם), המופרקים עם עצם העצה וחלק אחורי הידוע בשם '''גבששת '''הַכֶּסֶל'''''' (Tuberositastuberositas iliaca), נקודת חיבור של חלק מהשרירים הפושטים של הגב. מעט קדימה ולמטה מהפנים האוזניתיים נמצאנמצאת '''הסולקוסהמענית שעל יד הפנים האוזניתיים''' (preauricular sulcus juxtaauricularis), אזור חיבור ל[[רצועה]] המשויכת ל[[מפרק העצה והכסל]].
 
'''רכס הכסל''' הוא הקצה העליון של כנף הכסל. זהו אזור חיבור מרכזי לשרירים רבים, בהם שרירי הבטן (המלוכסנים והרוחבי), המסודק (Musculimusculi multifidi), המותניים המרובע (Musculusmusculus quadratus lumborum) ו[[הגב הרחיב]].
 
בגבול הקדמי ובאחורי מספר קוצים (spines) המכונים על פי מיקומם: '''קוץ הכסל הקדמי העליון''', '''קוץ הכסל הקדמי התחתון''', '''קוץ הכסל האחורי העליון''' ו'''קוץ הכסל האחורי התחתון'''. לעתים קרובות מכונים הקוצים לפי ראשי תיבות של שמם באנגלית, לדוגמה, קוץ הכסל הקדמי העליון (anterior superior iliac spine) יקרא ASIS. גם הקוצים והאזורים ביניהם משמשים לחיבור שרירי גב וירך וכן לרצועות שונות. מתחת לגבול האחורי חריץ מעוגל (Incisura ischiadica major) המרכיב את נקב השת הגדול.