הבדלים בין גרסאות בדף "ג'ון הווארד"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הוסרו 6 בתים ,  לפני 4 שנים
מ
אין תקציר עריכה
מ (בוט החלפות: נורווגי)
מ
בעקבות הנהגת המס חלה ירידה בתמיכה בממשלה. הלייבור נחל ניצחונות בבחירות ברמת המדינות והיה חשש לאובדן השלטון ברמה הארצית. כדי למנוע זאת שוב נע הווארד למרכז ושינה את מדיניות הממשלה במספר נושאים.
 
בדיעבד הסתבר כי לא היה צורך באמצעים אלה, זאת משום ששני אירועים שקרו ב[[אוגוסט]]-[[ספטמבר]] [[2001]] הפכו למוקד הבחירות. האירוע הראשון הייתה הגעתה של אונייה [[נורווגיה|נורווגית]] אשר הצילה בים כמה מאות [[פליט]]ים, רובם [[אפגניסטן|אפגנים]] וביקשה להביאם, כפי שדורש החוק הימי, לנמל הקרוב באוסטרליה. הווארד סירב לקבל את הפליטים ואף שלח כוחות מיוחדים לגרשם. לאחר מכן הציע חקיקה "להגנת הגבולות" שתמנע מתן מקלט למי שמסתננים למדינה דרך הים. החקיקה עוררה דיון נוקב ברחבי אוסטרליה: מנהיגי ה[[מפלגת הלייבור האוסטרלית|לייבור]] התלבטו האם לתמוך או להתנגד לה. [[פיגועי 11 בספטמבר]] שאירעו כשבועיים לאחר מכן היטו במידה רבה את הכף, בשל העוינות שעוררו כנגד המהגרים ה[[אסלאם|איסלאמים]] ברובם. מפלגת ה[[מפלגת הלייבור האוסטרלית|לייבור]] החליטה לתמוך בחקיקה של הווארד בחצי פה ובסופו של דבר יצא קרח מכאן ומכאן: אנשי השמאל שהתנגדו לה כמו גם בני מעמד הפועלים שתמכו בה לא באו על סיפוקם. בבחירות שנערכו בנובמבר [[2001]] נבחרה ממשלת הווארד מחדש, ברוב גדול יותר מזה שזכתה בו שלוש שנים קודם לכן.
 
====כהונה שלישית: 2001-2004====
ב-[[2005]] הגדיל הווארד את מספר החיילים האוסטרלים בעיראק, בניגוד להבטחתו לפני הבחירות. גם ההבטחות בתחום הבריאות הציבורית נותרו לא ממומשות.
 
בסוף [[2005]] התמקד הווארד בהעברת חוק חדש למלחמה ב[[טרור]], העומד נכון ל[[דצמבר]] [[2005]] בפני הסנאט להצבעה.
 
ב-[[2005]] נבחר הווארד לאחד מ-[[טיים 100|100 האנשים המשפיעים בעולם]], לפי המגזין האמריקני [[טיים מגזין|TIME]].
==קישורים חיצוניים==
{{ויקישיתוף בשורה}}
* [http://www.pm.gov.au האתר הרשמי של ראש ממשלת אוסטרליה]
* [http://primeministers.naa.gov.au/meetpm.asp?pmId=25 ג'ון הווארד] בארכיון הלאומי האוסטרלי
 
{{ראשי ממשלת אוסטרליה}}

תפריט ניווט