לדלג לתוכן

תרבות חלף – הבדלי גרסאות

הוסרו 25 בתים ,  לפני 6 שנים
שמה של התרבות ניתן לה על שם אתר [[תל חלף]] הנמצא בצפון סוריה, שנחפר על ידי הארכאולוג הגרמני [[מקס פון אופנהיים]] {{אנ|Max von Oppenheim}} בין השנים 1913-1911 וב-1929. החומר הראשון המשויך לתרבות זאת [[חפירה ארכאולוגית|נחפר]] לראשונה בשנת 1908 על ידי הארכאולוג האנגלי [[ג'ון גרסטנג]] בסקהגוזו (Sakçagözü), הנמצא היום בדרום-מזרח טורקיה. כמות קטנה של ממצאים המשויכים לתרבות חלף נחפרו ב-1913 על ידי הארכאולוג האנגלי [[לנרד וולי]] ב[[כרכמיש]], תל הנמצא על גבול סוריה וטורקיה. ה[[אתר ארכאולוגי|אתר]] החשוב ביותר לתרבות זאת הוא [[תל ארפאצ'ייה|תל אַרְפָּאצִ'יָּה]], השוכן מצפון מערב לעיר [[מוסול]] בעיראק.
 
בשנים הראשונות של מחקר תרבות חלף, הדעות של החוקרים היו שתרבו זאת במקורה לא התפתחה במישורים של צפון סוריה. ההשערות היו שהם הגיעו מההרים שבמזרח אנטוליה או שהם היו רועים שהגיעו מצפון עיראק. בשנת 1986 החל הארכאולוג ההולנדי פיטר אקרמנס (Peter Akkermans) לחפור ב[[תל סבי אבייד]] {{אנ|Tell Sabi Abyad}} שבעמק נהר ה[[בליח]]. החפירות באתר הביאו להבנה חדשה בקשר למוצאה של תרבות זאת. בתל נמצאו 11 שכבות ארכאולוגיות, השכבות הנמוכות 7-11 הן מהתקופה הקדם-חלפית, שכבות 4-6 הן תקופות מעבר, ושכבות 3-1 הן מתקופת חלף המוקדמת. לא היה פער של זמן בין השכבות, למעט שכבות 11 ו-10.
 
הממצאים הראו שכניסת תרבות חלף לאתר לא הייתה פתאומית, ולא תוצאה של הגעת אנשים זרים למקום, אלא תהליך מתמשך של שינויים תרבותיים בצפון סוריה, שהתפשט לאזורים אחרים.