לדלג לתוכן

טיווח – הבדלי גרסאות

נוספו 2,161 בתים ,  לפני 6 שנים
הרחבה והבהרה
(הרחבה)
(הרחבה והבהרה)
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה דרך האתר הנייד
'''טיווח''' הוא תהליך כינונו של [[תותח]] כך שה[[פגז|פגזים]] הנורים ממנו יפגעו במטרה.
 
מסלול תעופתו של הפגז מושפע מגורמים רבים, ביניהם: גאוגרפיים (מיקומםמיקומן היחסי של העמדות והמטרות וכן הפרשי הגובה בין העמדה לבין המטרה), סיבוב כדור הארץ סביב צירו (היוצר כח מדומה הפועל על הפגז והמכונה [[כח קוריוליס]]), סיבוב הפגז בזמן מעופו סביב צירו כתוצאה מחירוק הקנה היורה (השפעת [[כח מגנוס]]), גורמים [[מטאורולוגיה|מטאורולוגיים]] ([[טמפרטורה]], [[לחות]], [[לחץ ברומטרי]] וכן כיוון ועוצמת הרוח ב[[אטמוספירת כדור הארץ|שכבות האטמוספיריות]] השונות), מהירות הלוע (מושפעת בעיקר מטמפרטורתמאורך הקנה היורה, כמות המטען ההודף וממאפייני [[חומר נפץ הודף|חומר הנפץ ההודף]] כגון מהירות הבעירה שלו) וכן גורמים [[בליסטיקה|בליסטיים]] כגון סוגהמבנה הפגזהאווירודינאמי וגודלשל מטעןהפגז. חומרלפני הנפץ ההודף.הירי, בעת חישוב נתוני הירי, ישנונעשה ניסיון להתחשב כמהבכמה שיותר בגורמיםמהגורמים ובהשפעותומההשפעות הנ"ל, כדי לנסות ולצפות מראש את נקודת הפגיעה המדוייקת של הפגז. למרות זאת, בשל ריבוי הגורמים המשפיעים והקושי למדוד אותם במדוייק, פגיעת הפגז סטטיסטית ולאובעלת מיימד אקראי ולכן לא סביר כי ניתן יהיה לפגוע במטרה במדוייק אך ורק על סמך החישובים הנ"ל. לשם כך משמש הטיווח, שבו מתבצעים תיקונים בירי על-פי נקודת הפגיעה של הפגז בפועל, עד להשגת פגיעה מדוייקת במטרה.
 
תהליך הטיווח מתחיל בחישוב נקודת הפגיעה הצפויה, על סמך נתוני הירי שפורטו בפיסקה הקודמת. על בסיס חישוב זה נורה פגז אחד. מיקום נפילת הפגז בפועל נמדד, ועל פי מרחקו מהמטרה מחושב התיקון הדרוש בירי. התיקון הדרוש מתבצע ופגז נוסף נורה בהתאם לו. כתוצאה מהתיקון שבוצע, הפגז צפוי ליפול קרוב יותר למטרה ועקב זאת להניב תיקון דרוש נוסף, קטן יותר. התהליך חוזר על עצמו, ופגיעות הפגזים הולכות ומתקרבות למטרה, עד שמושגת פגיעה קרובה למטרה במידה מספקת. עם סיום תהליך הטיווח נאמר שהתותח "מטווח למטרה" ויכול להתחיל בירי סדור למטרה. חשוב לציין כי גם עם תום תהליך הטיווח ובזמן הירי הסדור, עדיין קיים מיימד אקראי של פיזור נקודות הנפילה של הפגזים בקירבת המטרה, כך שהפגזים אינם פוגעים בהכרח במדויק במטרה אלא בקרבתה. פיזור אקראי זה, צפוי ומקובל וכל עוד איננו חורג מהטווח המקובל על היורה הוא איננו מביא לתהליך טיווח חדש.
תהליך הטיווח מורכב בדרך כלל מירי של שלושה פגזים, (אם כי קיים גם טיווח באמצעות פגז בודד), הנצפים על ידי גורם מתצפת - תצפיתן או [[מכ"ם]] טיווח (יבוצע בדרך כלל על ידיי [[קש"א]] או [[קצין]] אחר המוסמך לכך, בכוח התוקף). מקום נפילתם הממוצע של שלושת הפגזים מועבר (ברמת דיוק משתנה, בהתאם לאמצעים המצויים בידי הגורם המתצפת) אל היחידה היורה. ביחידה היורה מבצעים תיקון וקטורי לנתוני הירי, כגודל הפער בין מקום נפילתם הממוצע של שלושת פגזי הטיווח לבין מיקומה של המטרה.
 
תהליך הטיווח בקני ארטילריה כבדים, כדוגמת [[תותחים מתנייעים בצה"ל]], מורכב בדרך כלל מירי של שלושה פגזים, (אם כי קיים גם טיווח באמצעות פגז בודד), הנצפים על ידי גורם מתצפת - תצפיתן או [[מכ"ם]] טיווח (יבוצע בדרך כלל על ידיי [[קש"א]] או [[קצין]] אחר המוסמך לכך, בכוח התוקף). מקום נפילתם הממוצע של שלושת הפגזים מועבר (ברמת דיוק משתנה, בהתאם לאמצעים המצויים בידי הגורם המתצפת) אל היחידה היורה. ביחידה היורה מבצעים תיקון וקטורי (כלומר, תיקון בגודל ובכיוון) לנתוני הירי, כגודל הפער בין מקום נפילתם הממוצע של שלושת פגזי הטיווח לבין מיקומה של המטרה.
 
{{קצרמר|צבא}}
משתמש אלמוני