לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "אבו כביר"

הוסרו 30 בתים ,  לפני 5 שנים
(←‏תל א-ריש: העברה לערך עצמאי תל א-ריש)
המבצע הראשון נגד אבו כביר נערך ב-[[12 בפברואר]] [[1948]] ונקרא "מבצע דוד" על שם [[מפקד מחלקה|מפקד המחלקה]] {{נזכור את כולם|4064|דוד טאובר}}, שנהרג מיריות צלף מאבו כביר בעת סיור מוקדם במקום ערב המבצע. ארבע מחלקות התקיפו את אבו כביר מכיוונים שונים. שתי מחלקות לא הצליחו לחדור את קו הביצורים של הערבים ונאלצו לסגת. מחלקה שלישית הצליחה לפרוץ ולפוצץ ארבעה בתים שבהם היו עמדות. 16 ערבים נהרגו ונלקח נשק רב. המחלקה הרביעית תקפה מכיוון כביש ירושלים ופרצה אל מפקדת הערבים במרכז השכונה. הם הצליחו להרוג את מפקד המקום, "אבו רחמה", ועוזריו. בקרב זה נהרגו 13 ערבים. המחלקה נסוגה מאבו כביר עם שני הרוגים ושלושה פצועים.
 
חוסר היכולת לפרוץ את ביצורי הערבים באבו כביר הביאה את מפקד החזית הדרומית במחוז תל אביב,{{נזכור את כולם|92183|[[ישראל שחורי}}]], לזמן את הנשק [[דוד ליבוביץ]] ולבקש ממנו לבנות [[מרגמה]] שתוכל להפגיז את האויב ולהמם אותו לפני פריצת הכוחות. לאחר הצלחת הניסוי הראשון בחולות [[חולון]] נבנו עוד מספר מרגמות ותוכנן מבצע גדול נוסף נגד אבו כביר.
 
המבצע נערך ב-[[13 במרץ]] [[1948]] ונקרא "מבצע מרכז". בשעה 21:00 החלו שלוש מרגמות להפגיז את אבו כביר. קולות נפץ אדירים נשמעו וענני עשן התאבכו אל על. לאחר ההפגזה פרצו הכוחות לאבו כביר ופוצצו מספר בתים החולשים על רחוב הרצל.