לדלג לתוכן

זאהי חוואס – הבדלי גרסאות

נוספו 12 בתים ,  לפני 5 שנים
מ
מ
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה דרך האתר הנייד
 
==פעילותו המקצועית, המנהלית ובהוראה==
החל משנת [[1969]], כשמונה למפקח לעתיקות [[מצרים התיכונה]] ב'''טונה אל גבל''' וב'''מלאווי''', הפך חוואס לאחד מהמומחים הידועים בתחום האגיפטולוגיה.
 
עד שנת [[1975]] כיהן כמפקח במספר רב של חפירות ארכאולוגיות ואתרים ארכאולוגיים מצרים - לדוגמה:
בחפירות ה[[איטליה|איטלקיות]] ב'''סיח עבאדה''', '''מיניה''', כמו כן באתר '''אדפו - אסן''', בחפירות שבוצעו על ידי החוקרים מ[[אוניברסיטת פנסילבניה]] ו[[אוניברסיטת ייל|ייל]] ב[[אבידוס (מצרים)|אבידוס]], כמו כן באתר '''דלתא המערבי''' על ידייד אלכסנדריה, באתר '''אמבבה''' , [[גיזה]], על ידי [[קהיר]], באתר [[אבו סימבל]], בחפירות של חוקרי אוניברסיטת פנסילבניה ב'''מלכתה''', [[לוקסור]]. עבד כמפקח לעתיקות במוזיאון לאמנויות ב[[בוסטון]] ובמוזיאון [[הפירמידות של גיזה]].
 
עד לשנת [[1979]] כיהן כמפקח ראשי לעתיקות ב[[מתחם הפירמידות בגיזה]], באמבבה וב[[נוה מדבר|נוהנווה המדבר]] '''בחרייה'''. בשנת [[1980]] הפך למפקח ראשי של הפירמידות בגיזה. בין השנים [[1987]]-[[1997]] שרתשירת בתפקיד של מנהל כללי של הפירמידות בגיזה, [[סקארה]] ובחרייה.
 
בין השנים [[1998]]-[[2002]] מילא את התפקיד של תת-מזכיר המדינה ל[[מונומנט]]ים בגיזה. בין השנים [[2002]]-[[2011]] כיהן כמזכיר כללי של [[המועצה העליונה לעתיקות של מצרים]]. לאחר תחילת [[ההפיכה במצרים (2011)|ההפיכה במצרים]] הנשיא [[מובארקמובארכ]] ערך שינויים בממשלה, המועצה העליונה לעתיקות הפכה למיניסטריון, וחוואס ל[[שר]] העתיקות. במארסבמרץ [[2011]], פרש, אך הושב לתפקידו. ביולי 2011 פוטר, ביחד עם מספר שרים בממשלת [[עיסאם שאראף]].
 
חוואס מנהל כמה פרויקטים חשובים בתחום הארכאולוגיה במצרים - באתר [[הפירמידה של מנקאורה]] בגיזה, "[[מקדש]] העמק" של [[חאפרו]] בגיזה, "קברות המשגיחים" הנמצאים דרומית-מזרחית מה[[ספינקס]] בגיזה, הפירמידה של [[טטי השני]] ב[[סקארה]], נאזלת אל בטראן ובאני יוסף.