לדלג לתוכן

מורשיליש השלישי – הבדלי גרסאות

אין תקציר עריכה
(←‏פתיח: עם ב)
העיר חקפישש שימשה למורשיליש כעין בירה ארעית על האזור בעוד שהעיר נריק עדיין שמרה אמונים לחתושיליש השלישי שהיה בזמנו [[כהן גדול|כהנה הראשי]].
 
לידי החוקרים הגיע מסמך חשוב מאוד מאותה התקופה ובו פניה של חתושיליש השלישי אל אחיינו: {{ציטוט|תוכן="במשך שבע שנים צייתתי בקפדנות למלך. אך מתוך החלטה תמהונית אורחי-תשופּתשובּ רק חיפש להשמידני. הוא כבש את נריק וחקפישש ממני. כעת אינני מציית לו יותר. הכרזתי [[מלחמה]] עליו. אך בעשותי כך לא ביצעתי שום [[חטא]]. באופן אנושי ותרבותי הסברתי לו: אתה זה שהכרזת עלי מלחמה ראשון. כעת אתה מלך דגול, בעוד שברשותי יש רק [[מצודה]] אחת.זה כל מה שהשארת לי. בואו! [[אישתר]] מהעיר סַמוּחַה (העיר טרם נחשפה) ואל הסערה מהעיר נריק והחליטו מי מאיתנו הוא הצודק. היות שכתבתי את הדברים הללו לאורחי-תשופּתשוב בזאת הצורה, אם יקום מישהו כעת ויאמר: למה אחרי שהמלכת אותו למלך אתה מאיים עליו במלחמות? אומר לו: אם הוא לא היה מכריז עלי מלחמה ראשון האם אישתר ואל הסערה היו הופכים אותו למלך חלש וכנוע? היות שהוא הכריז עלי מלחמה ראשון הענישו אותו האלים ונתנו אותו בידי."}}
 
חתושיליש השלישי הצליח ליצור כוח גדול ומשמעותי המורכב בעיקר מתושבי הערים נריק וחקפישש אך גם רבים משורות ה[[צבא]] אשר זכרוהו לטובה מאז ניצחונו על [[מצרים העתיקה|מצרים]] ב[[קרב קדש]] ב-[[1274 לפנה"ס]]. בעזרת אותו הצבא הוא הצליח בקלות רבה להביס את אחיינו ותפס את השלטון.