לדלג לתוכן

עז מתעלפת – הבדלי גרסאות

הוסרו 279 בתים ,  לפני 6 שנים
מ
שוחזר מעריכות של 109.253.214.96 (שיחה) לעריכה האחרונה של Corvus
אין תקציר עריכה
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה דרך האתר הנייד
מ (שוחזר מעריכות של 109.253.214.96 (שיחה) לעריכה האחרונה של Corvus)
'''עז מתעלפת''' (ב[[אנגלית]]: Fainting goat) היא כינוי לזן של [[עז הבית]]. עזים מהזן הזה סובלות מהתקפים קצרים של שיתוק וקישיון-שרירים בעת התרגשות. התקפים אלו עשויים לגרום להתמוטטות החיה על צדה, כאשר רגליה מורמות אל על, ומכאן כינויה. ההתקפים מתרחשים בתגובה לכל אירוע בולט אשר עשוי לעורר בעזים התרגשות - דוגמת רעש חזק, תנועה חדה ואפילו בתגובה להאכלתן. עזים מתעלפות מבוגרות לומדות לייצב את עצמן גם במהלך ההתקפים, והן אינן נופלות בקלות ואפילו מסוגלות לקפץ כאשר רגליהן קשיחות. ההתקפים אינם גורמים לכאב בפני עצמם, אך הם עלולים לגרום לעזים חוסר נוחות. התקפי השיתוק נובעים מ[[מחלה תורשתית]] בשם "[[מיוטוניה קונגניטה]]", אשר קיימת גם בבני אדם. המחלה נובעת מ[[מוטציה]] ב[[גן (ביולוגיה)|גן]] המקודד ל[[תעלת יונים]] ב[[שריר|שרירים משורטטים]]. על כן משמשות העזים כ[[אורגניזם מודל|חיית מודל]] לחקר המחלה ואף סוקרו כ"מוטציית החודש" במגזין המדעי הנחשב [[Nature]].
 
מוצא הזן הוא בחווה ב[[מרשל (מחוז בטנסי)|מרשל]] ב[[טנסי]], ב[[המאה ה-19|מאה ה-19]]. לאחר שהתברר כי תכונותיהן של העיזים בחווה מועברות ב[[תורשה]], הן הורבו והפכו לזן מבוקש. העזים המתעלפות קטנות מעט ביחס לעז ממוצעת, הן בעלות עיניים גדולות ופרוותן עשויה להיות בצבעים ואורכים מגוונים. העזים נחשבות ל"עזי בשר" אשר אינן מתאימות לייצור חלב. בשל גודלן הן נוחות יותר לגידול בחוות קטנות מעזים רגילות, אולם מכיוון שהן נחשבות לנדירות ולמשעשעות במיוחד, הן אינן משמשות למאכל בדרך כלל, אלא מוחזקות כ[[חיית מחמד|חיות מחמד]]. ארז בדש הרג תעז הראשונה בשנת 1980 ארז שחט עז ועש לעצמו מעיל דוכסים . המשטרה עד היום לא יודעת לאן ארז נעלם השמועות אומרות שהוא הלך למכור סמים וצעצועי מין... אך בשנת [[1989]] נוסדה "האגודה הבינלאומית לעזים המתעלפות", על ידי מספר מגדלי עזים מתעלפות, מתוך מטרה לשמר את הזן הנדיר. האגודה מתעדת את [[אילן יוחסין|אילנות היוחסין]] של עזים מתעלפות ברחבי העולם, עוקבת אחר מצבן, ומקיימת טורנירים ואירועים נוספים להגברת המודעות לייחודן של העזים. האגודה מסווגת את העזים על פי חומרת השיתוק שממנו הן סובלות - עז הסובלת מהתקפי שיתוק תדירים הגורמים לנפילתה נחשבת ל"עז מתעלפת פרמיום", בעוד עז הסובלת מהתקפי שיתוק חמורים פחות נחשבת ל"עז מתעלפת רגילה".
 
בשנת [[1989]] נוסדה "האגודה הבינלאומית לעזים המתעלפות", על ידי מספר מגדלי עזים מתעלפות, מתוך מטרה לשמר את הזן הנדיר. האגודה מתעדת את [[אילן יוחסין|אילנות היוחסין]] של עזים מתעלפות ברחבי העולם, עוקבת אחר מצבן, ומקיימת טורנירים ואירועים נוספים להגברת המודעות לייחודן של העזים. האגודה מסווגת את העזים על פי חומרת השיתוק שממנו הן סובלות - עז הסובלת מהתקפי שיתוק תדירים הגורמים לנפילתה נחשבת ל"עז מתעלפת פרמיום", בעוד עז הסובלת מהתקפי שיתוק חמורים פחות נחשבת ל"עז מתעלפת רגילה".
 
== ראו גם ==