לדלג לתוכן

צ'יטניה – הבדלי גרסאות

הוסרו 47 בתים ,  לפני 6 שנים
תיקון והגהה
(תיקון והגהה)
'''צ'יתניהיטניה''' ([[אנגלית]]: '''ChaitanyaCaitanya''';{{כ}} [[1534]]-[[1486]]) היה [[תאולוג]], [[נזיר]] וחסיד [[בהקטי|בהקתי יוגה]] [[וישנויזם|וישנוי]] בעל השפעה שפעל ב[[בנגל]] (כיום המדינות [[בנגלדש]] ו[[מערב בנגל]]) ב[[המאה ה-16|מאה ה-16]]. הוא נחשב למייסד תורתזרם ה[[גאודיה וישנוהואישנוויזם]] והפך לחלק מהפולקלור הבנגלי. לשמו נוספת לעתים הקידומת '''שרי''' (תואר המעיד על הערצה) והסיומת '''מהאפרבהו''' ("מורה גדול") - Sri Chaitanya Mahaprabhu. בגלל צבע עורו הוא נקרא גם בשם '''גאורה''' (Gaura) - "הזהוב".
==סיפור חייו==
חלק מחסידיו של צ'איטניהיטניה ראו בו התגלמות של [[קרישנה]] עלי אדמות ולפיכך עירבו חלקים מאגדות קרישנה בסיפור חייו. הביוגרפיה האמיתית שנויה, לפיכך, במחלוקת ורוב הגרסאות נושאות אופי [[מיתוס|מיתי]].
 
לפי גרסה אחת צ'איטניה נולד ב[[נאואדוויפ]] שבמערב בנגל בזמן [[ליקוי ירח]] מלא. בעת לידתו, חזה [[אסטרולוג]] כי הוא עתיד ליגאול את העולם כולו. על כן קראו לו הוריו בשם וישומבהארה (מישען היקום). מכיוון שנולד תחת עץ [[אזדרכת הודית]] (נימה), הוא כונה לעתים בכינוי החיבה נימאי. עוד בילדותו גילה בקיאות ב[[סנסקריט]] ובתורת ה[[לוגיקה]] ואף הביס בוויכוח את המלומדים המקומיים.
57

עריכות