לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "משתמש:Kremlinerob/טיוטה"

אין תקציר עריכה
[[קובץ:Betty Williams.jpg|thumb|ויליאמס, 1976]]
'''בטי ויליאמס''' (באנגלית: '''Betty Williams'''; נולדה ב-[[22 במאי]] [[1943]]) היא פעילת [[זכויות אדם]] מ[[צפון אירלנד]] וכלת [[פרס נובל לשלום]] לשנת [[1976]] בשותפות עם [[מייריד קוריגן]], על מאמציהן להביא להפסקת האלימות בעת [[תקופת הצרות]]. וויליאמסויליאמס עומדת בראש הקרן העולמית לילדים והיא נשיאת המרכז הבינלאומי לחמלה לילד, והיא גם יו"ר המכון לדמוקרטיה אסייאתית בוושינגטון. ויליאמס הינה פרופסור אורח באוניברסיטת דרום מזרח נובה, שם היא מרבה להרצות באופן נרחב בנושאים של שלום, חינוך, הבנה בין-הדתות, אנטי-קיצוניות, וזכויות הילד. בשנת [[2006]] יסדה וויליאמסויליאמס יחד עם זוכות פרס נובל לשלום מייריד קוריגן, [[שירין עבאדי]], [[ואנגרי מאטאיי]], [[ג'ודי ויליאמס]] ו[[ריגוברטה מנצ'ו|ריגוברטה מנצ'ו-טאם]] את ארגון "יוזמת זוכות פרס נובל". אלה שש נשים המייצגות צפון ודרום אמריקה, המזרח התיכון, אירופה ואפריקה, ופועלות במאמץ משותף להבאת שלום צדק ושוויון. וויליאמסויליאמס גם חברה ב [http://www.peacejam.org/about.aspx PeaceJam], ארגון שמטרתו לפתח מנהיגים צעירים.
=קורות חייה=
ויליאמס נולדה למשפחה קתולית מבלפסט שצפון אירלנד. אביה היה קצב ואימה הייתה עקרת בית. לאחר שסיימה את לימודי התיכון החלה לעבוד כמזכירה. נישאה בגיל 18 והולידה שני ילדים. באופן נדיר באותו זמן בצפון אירלנד, אביה היה פרוטסטנטי ואימה קתולית. לפי דבריה, הסובלנות הדתית שלה הוא נגזרת מרקע משפחתי זה והוא שהניע אותה לפעול למען שלום.
"אותו שבוע ראשון תמיד ייזכר כמובן למשהו אחר מלבד לידתם של אנשי השלום. למעורבים הקרובים ביותר, הזיכרון החזק ביותר של אותו השבוע היה המוות של רפובליקאי צעיר ומותם של שלושה ילדים שנפגעו על ידי מכונית של איש מת. תחושה עמוקה של תסכול מהטיפשות הלא מחושבת של האלימות המתמשכת כבר אפשר היה לראות לפני האירועים הטרגיים של אותו אחר צהריים שטוף שמש של 10 באוגוסט 1976. אבל מותם של אותם ארבעת הצעירים ברגע אחד נורא של אלימות רק גרם לתסכול הזה להתפוצץ, וליצור את האפשרות של תנועת שלום אמיתית. כל עוד אנחנו מודאגים, כל מוות בודד בשמונה השנים האחרונות, וכל מוות בכל מלחמה שאי פעם נלחמה מייצג חיים מבוזבזים שלא צורך, מלאכה של אמא בוזתה". [http://gos.sbc.edu/w/bwilliams.html]
 
==אנשי [http://gos.sbc.edu/w/bwilliams.html השלום]==
 
=== ההצהרה הראשונה של אנשי השלום: ===
193

עריכות