הבדלים בין גרסאות בדף "מרטיאליס"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוספו 448 בתים ,  לפני 4 שנים
←‏יצירתו: סוד הצלחתן (תודה למשתמש:בראנד שנתן לי את המאמר של דבורה גילולה)
(←‏יצירתו: סוד הצלחתן (תודה למשתמש:בראנד שנתן לי את המאמר של דבורה גילולה))
 
==יצירתו==
מארטיאליס נודע בעיקר בשל 12 ספרי [[מכתם|אפיגרמות]] שהופיעו ברומא במשך תקופת שלטונם של דומיטיאנוס, [[נרווה]] ו[[טריאנוס]]. בפואמות אלה הוא מתאר את חיי העיר רומא ואת אורח חייהם של נשים וגברים בני תקופתו, ובהם: מיליונרים, פרוצות, סופרים, סנדלרים, רופאים, להטוטנים ואסירים, על רקע מרחצאות, תיאטראות ורחובות רומא. הוא מפקפק באופיין של הנשים ויחד עם זאת מכבד ומעריץ אותן. הוא מביע את חיבתו לילדים ובאופן מיוחד לקרוביו, ואת געגועיו לעיר מולדתו בספרד, שבה היו לו ידידים רבים, ולסביבתה הכפרית שאפשרה לו ליהנות מצייד ומדייג בימי נעוריו.
בספר הראשון הוא מגלה את סוד הצלחתן: "ספרים אלה, בדומה לבעלים בעיני נשותיהם, בלי זין אינם יכולים למצוא חן".{{הערה|[http://www.tertullian.org/fathers/martial_epigrams_book01.htm Martialis, '''Epigrammata''', I, 35: 3-5]; תרגום: [[דבורה גילולה]], '''הלצות על יהודים בספרות הרומית''', ו. מארטיאליס, עמ' 21-20.}}
 
בפואמות אלה הוא מתאר את חיי העיר רומא ואת אורח חייהם של נשים וגברים בני תקופתו, ובהם: מיליונרים, פרוצות, סופרים, סנדלרים, רופאים, להטוטנים ואסירים, על רקע מרחצאות, תיאטראות ורחובות רומא. הוא מפקפק באופיין של הנשים ויחד עם זאת מכבד ומעריץ אותן. הוא מביע את חיבתו לילדים ובאופן מיוחד לקרוביו, ואת געגועיו לעיר מולדתו בספרד, שבה היו לו ידידים רבים, ולסביבתה הכפרית שאפשרה לו ליהנות מצייד ומדייג בימי נעוריו.
 
שירתו של מארטיאליס מאפשרת לנו לקבל מושג על תנאי החיים ברומא העתיקה. לשם דוגמה: "אני מתגורר בחדר קטן שיש בו חלון שאיננו נפתח." הוא מתאר גם מקרים של אנשים שהבעירו את בתיהם כדי לקבל את כספי הביטוח: "טיגליאנוס, שילמת מאתיים בעבור ביתך שעלה בלהבות, וקיבלת פי עשרה. האם אין זה משום שהבערת אותו בכוונה תחילה?"

תפריט ניווט