לדלג לתוכן

תת-קבוצה – הבדלי גרסאות

נוספו 145 בתים ,  לפני 7 שנים
מ
שחזור לגרסה 18288354 מתאריך 02:36, 17 במרץ 2016 מאת VirtuOZ. אין נימוק קביל – אין שחזור (לחלופין, אין השחתה – אין שחזור). אתה לא מעל ויקיפדיה.
מ (שוחזר מעריכות של VirtuOZ (שיחה) לעריכה האחרונה של עוזי ו.)
מ (שחזור לגרסה 18288354 מתאריך 02:36, 17 במרץ 2016 מאת VirtuOZ. אין נימוק קביל – אין שחזור (לחלופין, אין השחתה – אין שחזור). אתה לא מעל ויקיפדיה.)
[[תמונה:Group set.png|שמאל|ממוזער|250px|[[דיאגרמת ון]] של [[קבוצה (מתמטיקה)|קבוצה]] עם תת-קבוצה המוכלת בה.]]
ב[[תורת הקבוצות]], אומרים שה[[קבוצה (מתמטיקה)|קבוצה]] הנתונה <math>\ B</math> היא '''תת-קבוצה''' של הקבוצה הנתונה <math>\ A</math>{{הערה|1=או במילים שקולות: הקבוצה <math>\ B</math> היא '''חלקית''' לקבוצה <math>\ A</math>, או: הקבוצה <math>\ B</math> '''מוכלת''' בקבוצה <math>\ A</math>, או: הקבוצה <math>\ A</math> '''מכילה''' את הקבוצה <math>\ B</math>.}}, אם כל [[איבר (מתמטיקה)|איבר]] של הקבוצה <math>\ B</math> שייך גם לקבוצה <math>\ A</math>. (בניסוח [[פורמליזם (מתמטיקה)|פורמלי]]: לכל <math>\ x\in B</math> מתקיים <math>\ x \in A</math>).
 
את הקשר "<math>\ B</math> מוכלת ב-<math>\ A</math>" (או: <math>\ B</math> חלקית ל-<math>\ A</math>, או: <math>\ B</math> תת-קבוצה של <math>\ A</math>, או, <math>\ A</math> מכילה את <math>\ B</math>) מסמנים כך: <math>\ B \subseteq A</math>, והוא מכונה '''יחס ההכלה'''.
 
==מאפיינים==
[[הקבוצה הריקה]] היא קבוצה חלקית / תת-קבוצה לכל קבוצה נתונה.; זאת מכיוון שלא קיים בקבוצה הריקה איבר שלא נמצא בקבוצה הנתונה (הטענה נכונה [[באופן ריק]], כיוון שלקבוצה הריקה אין איברים כלל).
 
את [[יחס]] ההכלה מאפיינים היחסים הבאים:
* "[[יחס רפלקסיבי|רפלקסיביות]]": כל קבוצה היא תת-קבוצה של עצמה (ובמילים שקולות: כל קבוצה מוכלת בעצמה, או: כל קבוצה היא חלקית לעצמה).
* "[[טרנזיטיביות]]": אם הקבוצה <math>\ A</math> היא תת-קבוצה של הקבוצה <math>\ B</math> והקבוצה <math>\ B</math> היא תת-קבוצה של הקבוצה <math>\ C</math>, אזי הקבוצה <math>\ A</math> היא גם תת-קבוצה של הקבוצה <math>\ C</math> (בניסוח פורמלי: אם <math>\ A \subseteq B</math> וגם <math>\ B \subseteq C</math> אז <math>\ A \subseteq C</math>).
באמצעות יחס ההכלה ויחס השוויון ניתן להגדיר יחס נוסף; כאשר הקבוצה <math>\ A</math> מכילה את הקבוצה <math>\ B</math> אך אינה שווה לה (יש איבר בקבוצה <math>\ A</math> שהוא אינו איבר בקבוצה <math>\ B</math>, ובניסוח פורמלי <math>\ B \subseteq A</math> וגם <math>\ B \neq A</math>), נאמר שהקבוצה <math>\ A</math> '''מכילה ממש''' את הקבוצה <math>\ B</math>, או במילים שקולות: הקבוצה <math>\ B</math> היא '''חלקית ממש''' לקבוצה <math>\ A</math>. יחס זה מסמנים <math>\ B \subset A</math>. (בכתיב פורמלי: <math>B \subset A\iff B\subseteq A \and B\neq A</math>).
 
הסימוןה[[סימון מתמטי|סימון]] <math>\ \subset</math> עשוי להטעות: בעוד שכאן (ובמרבית הספרים והמאמרים המודרניים) מציינים <math>\ \subseteq</math> ו-<math>\ \subset</math> "הכלה" ו"הכלה ממש" בהתאמה, יש ספרים שבהם משתמשים בסימונים <math>\subset</math> ו-<math>\subsetneq</math> לאותן מטרות, בהתאמה.
 
==ראו גם==
*[[מונחים בתורתתורת הקבוצות - מונחים]]
 
==הערות שוליים==