הבדלים בין גרסאות בדף "עיסא ח'ליל אל-נשאר"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מ
הסבת תג ref לתבנית:הערה?
מ (בוט:מלביש קישורים חיצוניים. (FAQ : mw:Manual:Pywikibot/refLinks))
מ (הסבת תג ref לתבנית:הערה? )
==ביוגרפיה==
 
עיסא ח'ליל אל-נשאר נולד בשנת [[1954]] ב[[רפיח]] שב[[רצועת עזה]]. בשנות ה-70 יצא ל[[מצרים]] ולמד [[הנדסה עירונית]] ב[[אוניברסיטת עין שמס]]. בחזרתו לרצועה הועסק בידי [[אונר"א]]. במקביל התוודע לתורת [[האחים המוסלמים]] שאותם הנהיג ברצועה השיח' [[אחמד יאסין]], ואל-נשאר החל להשתתף בפעילויות ה[[דעוה]] של התנועה ברצועה. הוא לקח חלק בפעילות [[המוג'מע האסלאמי]] שהוקם בשנת [[1973]]. בראשית שנות ה-80 עבד בעיריית [[ח'אן יונס]], ובשנת [[1986]] מונה לחבר מועצה בעיריית רפיח<ref>{{הערה|גיא אביעד, '''לקסיקון חמאס''', עמ' 162.</ref>}}.
 
בעקבות פרוץ [[האינתיפאדה הראשונה]], נכח אל-נשאר בפגישה שנערכה ב-[[10 בדצמבר]] [[1987]] בביתו של אחמד יאסין, שבה הוחלט על הקמת ארגון הטרור [[חמאס]]. עם הקמת הארגון הוטל על אל-נשאר לרכז את פעילות התנועה באזור רפיח. בעקבות פעילות זו נעצר אל-נשאר ב[[ספטמבר]] [[1988]], במסגרת גל המעצרים הגדול הראשון נגד חמאס, ונידון לתקופת מאסר קצרה. ב[[דצמבר]] [[1992]], בעקבות רצח החייל הישראלי [[נסים טולדנו]], היה אל-נשאר [[גירוש פעילי החמאס ללבנון|ממגורשי חמאס ללבנון]]<ref>{{הערה|גיא אביעד, '''לקסיקון חמאס''', עמ' 162-163.</ref>}}.
 
בחזרתו לרצועה השתלב אל-נשאר בזרוע המדינית של חמאס. ב[[נובמבר]] [[1995]] לקח חלק בהקמתה של "מפלגת ההצלה הלאומית האסלאמית" (חלאס) שהייתה אמורה להשתתף בבחירות ל[[הרשות הפלסטינית|רשות הפלסטינית]] מטעם חמאס. בשנת [[2005]] עמד בראש מפלגת "הרפורמה והשינוי" שהתמודדה מטעם חמאס בבחירות לרשויות המקומיות. אל-נשאר התמודד מטעם המפלגה בבחירות העירוניות ברפיח, נבחר למקום הראשון ובעקבות זאת התמנה לנציג של המפלגה במועצת העיר<ref name{{הערה|שם=autogenerated1>|גיא אביעד, '''לקסיקון חמאס''', עמ' 163.</ref>}}. אף שהיה אמור להתמנות לראש העירייה בעקבות הבחירות, ערעור של ראשי פת"ח שטען לזיוף הבחירות המוניציפליות הוביל לדרישה לקיום בחירות מחודשות. בחירות אלו מעולם לא התקיימו בעקבות השתלטות חמאס על [[רצועת עזה]] ב[[יוני]] [[2007]], בעקבותיה התמנה אל-נשאר רשמית לראש עיריית רפיח<ref>{{הערה|מיכאל מילשטיין, '''המהפכה הירוקה: דיוקנה החברתי של תנועת החמאס''', עמ' 177.</ref>}}.
 
==חיים אישיים==
אחד מבניו של אל-נשאר, עלי, היה פעיל ב[[גדודי עז א-דין אל-קסאם]], הזרוע הצבאית של חמאס, ונהרג ב[[ספטמבר]] [[2006]] בעקבות [[סיכול ממוקד]] מן האוויר<ref name{{הערה|שם=autogenerated1 />}}.
 
==הערות שוליים==

תפריט ניווט