הבדלים בין גרסאות בדף "עדה סרני"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוספו 54 בתים ,  לפני 3 שנים
←‏פעילות במסגרת המוסד עלייה ב' באיטליה: תיקון קישור, קישורים פנימיים
(←‏אחרי הקמת המדינה: תיקנתי שוב את הכותרת)
תגית: עריכה מיישום נייד
(←‏פעילות במסגרת המוסד עלייה ב' באיטליה: תיקון קישור, קישורים פנימיים)
באותו זמן פגשה סרני את [[יהודה ארזי]], שריכז את פעילות המוסד לעלייה ב' באיטליה, ונענתה להצעה להצטרף למשימה. מיוני [[1945]] ועד [[קום המדינה]] פעלה סרני באיטליה, תחילה כסגנית של ארזי, ואחר כך (מאפריל [[1947]]) כמפקדת המוסד באיטליה. במהלך תקופה זו הצליח המוסד לשגר מאיטליה יותר מ-20,000 מעפילים על עשרות ספינות, שיצאו לדרכן מאתרים שונים לאורך החוף האיטלקי (במסעותיה בכל רחבי איטליה נעזרה סרני בנהג מתנדב – [[מרדכי הוד]], לימים מפקד [[חיל האוויר הישראלי]]).
 
בנוסף על פעילות ההעפלה הייתה סרני מעורבת גם ברכש [[נשק]] ואמצעי לחימה ושיגורם ארצה וכן בפעילות מבצעית של ה[[מוסדהמוסד לעלייה ב'|המוסד]] למניעת הגעתו של נשק למדינות ערב ([[מבצע שודד]]).
 
בזכות ידיעת השפה ה[[איטלקית]], נחישותה, חוכמתה ויש האומרים גם יופייה, הצליחה סרני לקשור קשרים הדוקים עם ראשי השלטון ב[[איטליה]]באיטליה ולרתום אותם לתת יד לפעילות המוסד לעלייה ב' או לחלופין להעלים עין מפעילות זאת. בין היתר נפגשה כמה פעמים עם ראש הממשלה [[אלצ'ידה דה גספרי|דה גספרי]], עם מפכ"ל המשטרה האיטלקית (שפעולותיו סייעו בביצוע מבצע שודד) ועם מפקד חיל הים האיטלקי.
 
===אחרי הקמת המדינה===

תפריט ניווט