לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "דורון רוזנבלום"

נוספו 46 בתים ,  לפני 5 שנים
מ
אין תקציר עריכה
מ
מ
 
=== קריירה עיתונאית ===
בשירותו הצבאי שירת בין השאר ב[[ביטאון חיל האוויר]]. עם שחרורו מהצבא למד ספרות כללית ב[[אוניברסיטת תל אביב]] והתקבל לעיתון "[[דבר (עיתון)|דבר]]" בעריכתה של [[חנה זמר]], וכבר בגיל 22 שימש כמבקר הטלוויזיה של העיתון וככותב רפורטאז'ות במוסף "[[דבר השבוע]]", אליו התקבל כחבר המערכת מן השורה תחת עריכתו של [[אהד זמורה]].  
 
בשנת 1973 עבר לעיתון "[[הארץ]]", שם כתב מאמרי דעה, לצד רפורטאז'ות וטור הומוריסטי אישי בשם "מה יש" ב"מוסף הארץ".  
 
בשנת 1982 הצטרף לשבועון "[[כותרת ראשית]]" כחבר מערכת וכתב בו טור אישי וביקורות טלוויזיה.
 
בשנת 1987 עבר לעיתון "[[חדשות (עיתון)|חדשות]]" כבעל טור וככותב רפורטאז'ות מיוחדות בארץ ובחו"ל. בין כתבותיו הבולטות באותה תקופה: "שאלו שלום תוגת ירושלים" (1988), שחזתה את שינוי הלך הרוח בישראל מחילוניות עברית לקהילתיות יהודית; מסע לביתו של [[ג'ון דמיאניוק]] ב[[קליבלנד]] [[אוהיו]] בעת משפטו בישראל, מסע לאולפני סדרות האיכות של הטלוויזיה הבריטית, כולל נוכחות על הסט של "[[רמפול]], פרקליט פלילי"; פגישות עם מהגרי-מצפון ישראלים ב[[פריז]] וב[[לונדון]]. כמו כן כתב ביקורות הומוריסטיות על דיסקים קלאסיים תחת [[שם עט|שם העט]] "ד"ר גרדה אולבריכט סיטון".   
 
בשנת 1992 חזר לעיתון "הארץ" כבעל טור במוסף, ככותב מאמרי דעות ומאמרים ראשיים, וכחבר הנהלת המערכת. במסגרת סדרתו "מסעות של צליין חילוני", כתב רשמי מסע אישיים מביקורים באייקונים תרבותיים שעניינו אותו, כגון "[[בית המפל]]" של [[פרנק לויד רייט]] ב[[פנסילבניה]], מסע בעקבות "[[ורטיגו (סרט)|ורטיגו]]" ו"[[הציפורים (סרט)|הציפורים]]" של [[היצ'קוק]] ב[[קליפורניה]], וביקור במקום מגוריו של [[ולדימיר נבוקוב]] ב[[מונטרה]], [[שווייץ]].
 
=== ספרים ובמות שונות ===
בשנות ה-70 כתב מערכונים ל[[להקת חיל הים]] ול"רביעיית בנות מועדון התיאטרון" בבימוי שמואל בונים. ערך והגיש בגליב[[גלי צה"ל]] שורה של תכניות וראיונות, בעיקר בנושאי תרבות וספרות.
 
בין השנים 1981-1980 הגיש [[תוכנית רדיו]] שבועית בשם "פגישה אישית עם דורון רוזנבלום" ב[[רשת ב']], כממשיכם של [[נעמי שמר]] ו[[חיים חפר]] בתכנית זו. 
בשנת 2006 הועלתה ב[[תיאטרון בית ליסין]], בהשראת "תוגת הישראליות", הצגת היחיד "מיומנו של ישראלי שפוי", אותה עיבד לבמה וביצע [[יוסי בנאי]]. ההצגה הוקלטה לטלוויזיה על ידי "[[טלעד]]". בהצגה קטעים מעובדים של רוזנבלום וקטעים חדשים שנכתבו על ידו במיוחד לערב זה. ה[[מונולוג]] "שש בערב", המסיים את הערב, נכתב על ידי רוזנבלום לעיתון "חדשות" בשנת 1990 והתפרסם לראשונה תחת הכותרת "געגועים להווה". קטע זה, הסוגר גם את הספר "תוגת הישראליות", זכה להתייחסויות ולציטוטים רבים,  וגם הולחן בידי [[רמי הראל]] והוקלט על ידי הזמרת [[רונית אופיר]].
 
רוזנבלום השתתף בתכניות אקטוליה ובסדרות דוקומנטריות בטלוויזיה, בין השאר בסדרה של [[ענת זלצר]] ו[[מודי בראון]] על ההומור הישראלי, בסדרה "הנרגנים", ובסדרה של [[רוגל אלפר]] "אתם שם בבית" על התולדות ה[[פריים טיים]] בישראל, ששודרה ב[[ערוץ 8]]. כמו כן היה בעל טור בתכנית "[[תיק תקשורת]]" שהופקה ב{{ה|טלוויזיה הלימודית}}, ב"שישי" ב[[ערוץ 10]], ועוד. מדי פעם הוא מתבטא בענייני השעה ב[[טוויטר]] ובדף הפופולרי שלו ב[[פייסבוק]].
 
== סגנון ואידאולוגיה ==