לדלג לתוכן

גלימפיריד – הבדלי גרסאות

הוסרו 9 בתים ,  לפני 6 שנים
clean up, replaced: [[קטגוריה: ← [[קטגוריה: (2) באמצעות AWB
אין תקציר עריכה
(clean up, replaced: [[קטגוריה: ← [[קטגוריה: (2) באמצעות AWB)
 
גלימפריד (שם באנגלית: Glimepiride שמות מסחריים בישראל: Amaryl, Glimepiride-Teva) היא תרופה לטיפול ב[[סוכרת]], ממשפחת ה[[סולפוניל-אוראה]]. בדומה לכל התרופות ממשפחה הסולפוניל-אוראה, גלימפריד מורידה את רמות הסוכר בדם על ידי גירוי הפרשת אינסולין מהלבלב.
גלימפיריד יצאה לשוק בשנת 1995 ומאז היא מהווה אופציה טיפולית בסוכרת מסוג 2. יתרונה הוא בכך שהיא ניתנת פעם ביום, מה שעוזר לשפר הענות לטיפול התרופתי.
 
התרופה משווקת בישראל במינונים של 1,2,3 ו-4 מ"ג.
 
== מנגנון הפעולה ==
{{ערך מורחב|סולפוניל-אוראה}}
 
התרופה פועלת על תאי ביתא בלבלב, שם היא גורמת לחסימת תעלות אשלגן שגורמות לכניסת סידן לתאים ובעקבותם עלייה בשחרור אינסולין מהלבלב. גלימפיריד המעלה רמות אינסולין בדם גם תורמת להפחתת ייצר גלוקוז בכבד.
 
מאפיין נוסף של גלימפיריד הוא טווח פעילות ארוך של 24 שעות, וזה ללא קשר לזמן מחצית החיים של התרופה שהוא קצר יותר. טווח פעילות ארוך זה הוא בין היתר תוצאה של תוצר פירוק מטבולי פעיל פרמקולוגית.
היתרון של גלימפיריד בהשוואה לתרופות אחרות ממשפחת הסולפוניל-אוראה הוא מידה פחותה יותר של [[היפוגליקמיה]]. אך יחד עם זאת המתן שלו גם כרוך בעלייה במשקל בדומה לתרופות אחרות ממשפחה זאת.
היעילות של התרופה היא בהורדת רמות גלוקוז בדם בצום, רמות גולוקז בדם לאחר הארוחה והמוגלובין מסוכרר{{הערה|Basit A et al. Glimepiride: evidence-based facts, trends, and observations. ''Vasc Health Risk Manag''. 2012; 8: 463–472.}}. גלימפיריד גם בטוח בחולים עם מחלות לב וכלי הדם ואין לו השפעה מזיקה על מחלות איסכמיות.
יתרונות נוספים של גלימפיריד הם ספיגה מלאה ומהירה ממערכת העיכול{{הערה|Briscoe VJ et al. The role of glimepiride in the treatment of type 2 diabetes mellitus. ''Expert Opin Drug Metab Toxicol''. 2010 Feb;6(2):225-35. doi: 10.1517/17425250903512955}} ועלות כספית נמוכה למטופל (תרופה זולה).
 
== התוויות נגד ואזהרות ==
אין לתת את התרופה למטופלים שסובלים מ[[חמצת קטוטית סכרתית]].
 
יש להיזהר במתן של גלימפיריד לחולים קשישים (שרגישים יותר לתופעות הלוואי וכנראה ידרשו גם מינונים נמוכים יותר) ובחולים עם בעיות בתפקוד הכלייתי והכבדי.
 
מאחר שתרופות ממשפחת הסולפוניל-אוראה עלולות לגרום להיפוגליקמיה, גם בטיפול עם גלימפיריד יש להיזהר ולעקוב אחרי סימנים של היפוגליקמיה. ההיפוגליקמיה עלולה להיות מהותית יותר אצל קשישים, מטופלים עם הפרעה בתפקוד הכלייתי או הכבדי.
 
== תופעות לוואי ==
==הערות שוליים==
{{הערות שוליים|יישור=שמאל}}
 
 
{{הבהרה רפואית}}
 
[[קטגוריה:תרופות]]
[[קטגוריה: סוכרת]]
[[קטגוריה: טיפול בסוכרת]]