לדלג לתוכן

אימפריאליזם אמריקאי – הבדלי גרסאות

מ
קישור פנימי בשני חלקים זהים
מ (בוט החלפות: אידאולוג, מקסיקו, פוליטיים)
מ (קישור פנימי בשני חלקים זהים)
 
'''אימפריאליזם אמריקני''' הוא ההשפעה ה[[צבא ארצות הברית|צבאית]], ה[[כלכלת ארצות הברית|כלכלית]] וה[[תרבות ארצות הברית|תרבותית]] אשר בידי [[ארצות הברית]] על מדינות אחרות בעולם. השפעה זו הולכת יד ביד עם הפלישה האמריקנית אל תוך טריטוריות זרות ברחבי כדור הארץ. רעיון "האימפריה האמריקנית" הפך נפוץ לראשונה במהלך כהונתו של נשיא הבית הלבן [[ג'יימס פולק|ג'יימס ק. פולק]], אשר הוביל את ארצות הברית ב[[מלחמת ארצות הברית-מקסיקו|מלחמת מקסיקו-ארצות הברית]] ב[[1846]], מלחמה אשר הובילה בסופה לסיפוחה של מדינת [[קליפורניה]] וטריטוריות אחרות בדרום-מערב [[צפון אמריקה]] באמצעות [[הסכם גואדלופה אידלגו]] ו[[רכישת גדסדן]].
 
[[אמריקניזם]], או אקספציונליזם אמריקני, הנה התאוריה הגורסת כי ארצות הברית מאכלסת נישה נפרדת בין אומות העולם מבחינת האני מאמין הלאומי שלה, התפתחותה ההיסטורית, מוסדותיה הפוליטיים והדתיים ומקורותיה.
 
אמריקניזם הנו רעיון נפוץ ואמונה רווחת בקרב האוכלוסייה האמריקנית, אך תוקפו, כשרותו וכן השלכותיו הנם נושאים שנוים במחלוקת. אמריקנים רבים הנם שותפים לרעיון האקספציונליזם שלא במתכוון. זאת כאשר הציבור אמריקני מצדיק את מדיניות החוץ של האומה האמריקנית אך ורק על בסיס תמיכה בהתקדמותה הכלכלית של ארצות הברית וכן כהגנה על הרעיון לפיו התערבות אמריקנית באומות וטריטוריות מעבר לים מהווה קידום של [[זכויות האדם|זכויות האדם.]]. באמריקה, וכן במדינות אשר נמצאות בתחום [[אזור השפעה|מעגל ההשפעה]] שלה, האומה האמריקנית נתפסת כנושאת הלפיד בתחום זכויות האדם, וכן כחזית ההגנה הגלובאלית עליהן, בעקבות תפיסה זו, פלישות אמריקניות לטריטוריות זרות או התערבות כלכלית ופוליטית במדינות כגון [[קובה]] ו[[הפיליפינים]], התקבלו באהדה ותמיכה רבה בקרב הציבור האמריקני, בעוד שנתקלו לרוב בהתנגדות ציבורית במדינות המעורבות.
 
== ראו גם ==