לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "פרדריק וינסלאו טיילור"

ויקישיתוף בשורה
מ (בוט: החלפת טקסט אוטומטית (-{{תבנית: +{{))
(ויקישיתוף בשורה)
[[תמונהקובץ:Frederick Winslow Taylor.JPG|שמאל|ממוזער|פרידריק ו' טיילור]]
'''פרידריק וינסלאו טיילור''' (ב[[אנגלית]]: '''Frederick Winslow Taylor'''; {{כ}}[[20 במרץ]] [[1856]] - [[21 במרץ]] [[1915]]) היה [[מהנדס]] [[ארצות הברית|אמריקאי]] שעסק בעקרונות ה[[ניהול]], ופיתח את גישת ה[[טיילוריזם]] (הניהול המדעי).
 
טיילור התקדם בהדרגה בסולם התפקידים במפעל ה[[פלדה]] בו עבד, עד שהגיע למשרת מהנדס ראשי במפעל. ב-[[1890]] התמנה למנכ"ל ומהנדס-יועץ, וב-[[1893]] פתח חברת ייעוץ משלו בפילדלפיה. ב-[[1898]] הצטרף לחברת "[[בית לחם סטיל]]", ופיתח עם הצוות שלו מתכת חדה לחיתוך מתכות (High speed steel). על פיתוח זה זכה ב-[[1900]] במדליית זהב אישית ב{{ה|תערוכה העולמית של פריז (1900)}}, ובמדליית זהב ממוסד פרנקלין למדע בפילדלפיה.
 
ב-[[1901]] נאלץ לעזוב את "בית לחם סטיל" בשל יריבות עם מנהלים אחרים. ב-[[1906]] קיבל תואר [[דוקטור לשם כבוד]] ל[[מדעים]] מ[[אוניברסיטת פנסילבניה]]. בתקופה זו כתב מספר מאמרים וספרים על עקרונות ה[[ניהול]]. בהמשך הפך לפרופסור בבית הספר לעסקים ב[[דארטמות' קולג']].
 
טיילור נפטר מ[[דלקת ריאות]] בגיל 59.
 
טיילור טען ש"קיימת הדרך הטובה ביותר לבצע את העבודה, ועל המנהל למצוא את הדרך הזו באופן מדעי". לדבריו, יש לתת למנהלים כלים שיאפשרו להם לנהל בצורה יעילה יותר את ארגונם, זאת משום שניהול שאינו מסודר גורם לבזבוז של זמן וכסף. לטענתו, אם יתוכנן מראש תהליך העבודה, ניתן יהיה להספיק הרבה יותר.
 
טיילור פיתח את מודל הניהול המדעי וביסס אותו על מחקרים שעשה. הנחות היסוד שהניח הן:
#העובד מונע בעיקר מהתמריץ הכלכלי. אם יקבל העובד את השכר המתאים, הוא מצדו יעבוד.
* Taylor, Frederick, Scientific Management. includes "Shop Management" (1903), "The Principles of Scientific Management" (1911) and "Testimony Before the Special House Committee" (1912). Routledge, 2003.
</div>
 
==קישורים חיצוניים==
{{ויקישיתוף בשורה}}
 
{{מנהל עסקים}}
{{מיון רגיל: טיילור, פרדריק}}