לדלג לתוכן

אריך-נגן – הבדלי גרסאות

נוספו 54 בתים ,  לפני 16 שנים
עריכה
מאין תקציר עריכה
(עריכה)
[['''אריך-נגן''' ([[אנגלית]]: (Long-Playing (LP) הוא המונח העברי ל[[תקליט]] [[פטיפון]] המסתובב במהירות של 33 ו-1/3 סיבובים לדקה, זה תרגום של המונח (Long-Playing (LP מאנגלית.
 
הוצג לראשונה ב-[[21 ביוני]] [[1948]] על ידי חברת קולומביה.
כשמשתמשים במונח אריך-נגן הכוונה היא בדרך כלל ל[[תקליט]] ויניל רגיל בקוטר 30.5 סנטימטר עם זמן השמעה ממוצע של 25 דקות בכל צד ועם מספר שירים בכל צד. תקליט כזה היה עטוף בנייר דק או בנילון בתוך אריזת קרטון מרובעת. על האריזה היו עיצוב גרפי, תמונות, מידע על תוכן התקליט, פרוט הקטעים בכל צד, ומשך הזמן של הקטעים.<br /> אריך-הנגן הכיל בדרך כלל [[מוזיקה קלאסית]] ו[[אלבום מוזיקה|אלבומי מוזיקה]] פופולרית.
 
כשמשתמשים במונח אריך-נגן הכוונה היא בדרך כלל ל[[תקליט]] ויניל רגיל בקוטר 30.5 סנטימטר עם זמן השמעה ממוצע של 25 דקות בכל צד ועם מספר שירים בכל צד. תקליט כזה היה עטוף בניירב[[נייר]] דק או בנילוןב[[ניילון]] בתוך אריזת [[קרטון]] מרובעת. על האריזה היו עיצוב גרפי, תמונות, מידע על תוכן התקליט, פרוט הקטעים בכל צד, ומשך הזמן של הקטעים.<br /> אריך-הנגן הכיל בדרך כלל [[מוזיקה קלאסית]] ו[[אלבום מוזיקה|אלבומי מוזיקה]] פופולרית.
ב[[תעשייה|תעשיית]] התקליטים Long-Playing מתייחס למהירות של 33 ו-1/3 סיבובים לדקה ולצפיפות חריצי התקליט בלבד ולא לקוטר התקליט .<br /> בשנות החמישים והשישים הודפסו בארץ תקליטים כאלה גם בקוטר של 17.5 סנטימטר ו-25 סנטימטר.
 
ב[[שנות ה-50 של המאה ה-20|שנות החמישים]] ו[[שנות ה-60 של המאה ה-20|השישים]] הודפסו בארץ תקליטים כאלה גם בקוטר של 17.5 סנטימטר ו-25 סנטימטר.
ב-21 ביוני 1948 : הציגה חברת קולומביה לראשונה את אריך הנגן.
 
==פרטים טכניים==
התקליטים ה"עכשוויים" קוטרם - 30.5 [[סנטימטר]] (12 [[אינץ']]), עוביים - 1.3 [[מילימטר]] (0.05 [[אינץ']]) וקוטר המדבקה עליהן - כ-10 [[סנטימטר]] (4 [[אינץ']]).
 
 
{{קצרמר מוזיקה}}
535

עריכות