לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "לוו-יאנג"

נוספו 2 בתים ,  לפני 4 שנים
קו מפריד בין מספרים §
מ (עדכון מחוזות ונפות ליחידות שלטוניות בתבנית עיר#)
(קו מפריד בין מספרים §)
בשנת [[25]] לספירה הפכה לוויאנג לבירת [[שושלת האן המזרחית]], תוך שמעמדה מתבסס כאחד ממוקדי התרבות הסינית במשך מאות השנים שלאחר מכן. בשנת [[68]] הוקם בעיר מקדש הסוס הלבן, המקדש ה[[בודהיזם|בודהיסטי]] הראשון בסין. המקדש עדיין קיים, אם כי המבנים הנוכחיים הם בעיקר מן [[המאה ה-16]].
 
בשנת [[190]] נחרבה העיר במהלך מלחמה פנימית בשושלת האן המזרחית, והבירה הועתקה מערבה לצָ'אנְגְאֶן ([[שיאן|שִׂיאָן]] של ימינו). [[220|שלושים שנה לאחר מכן]], בתקופת [[שלוש הממלכות]], השיב לה את מקומה הקיסר וֶן, כשהפך אותה לבירה של שושלת ויי. [[שושלת ג'ין (420-265265–420)|שושלת גִ'ין]], שאיחדה מחדש את סין, מיקמה גם היא את בירתה בלוויאנג. העיר הוחרבה בשנית בשנת [[317]] כאשר פולשים מצפון אילצו אותה להעתיק את בירתה לגְ'ייֶנְקָאנְג ([[נאנג'ינג]] של ימינו).
 
בשנת [[493]] העתיקה שושלת וֵיי הצפונית, אחת מ[[השושלות הדרומיות והצפוניות]], את בירתה ללוויאנג. סמוך לעיר החלו לחצוב פסלי בודהה במערכת [[מערות לונגמן|מערות לוֹנְגְמֶן]]. למעלה מ-30,000 פסלי בודהה נחצבו בסלע באותה תקופה, והם מהווים היום [[אתר מורשת עולמית]], אף כי ראשיהם של רבים מן הפסלים נותצו בזמן [[מהפכת התרבות]]. עם פיצול השושלת ב-[[534]] לשושלת ויי המזרחית והמערבית, שוב איבדה העיר את בכורתה, כשהשושלת העתיקו את בירותיהם ליֶצֵ'נְג ולצָ'אנְגאָן, בהתאמה. צָ'אנגְאָן נותרה הבירה גם לאחר איחוד הקיסרות תחת שושלת סווי וכן תחת שושלת טאנג אחריה. לאחר מכן לא חזרה לוויאנג להיות הבירה, אלא לשנים ספורות בשלהי שושלת טאנג ([[904]]-[[907]]), וכן תחת ממלכת טאנג המאוחרת ([[923]]-[[936]]) בתקופת [[חמש השושלות ועשר הממלכות]].