לדלג לתוכן

מתיאס, קיסר האימפריה הרומית הקדושה – הבדלי גרסאות

אין תקציר עריכה
לאחר ש[[אישטוואן בוצ'קאי]] (Bocskay) ובני בריתו [[האימפריה העות'מאנית|העות'מאניים]] התקוממות אלימה נגד [[ממלכת הבסבורג|השלטון ההבסבורגי]] בהונגריה (1604 - 1606), בזמן שאחיו רודולף השני היה קיסר האימפריה הרומית הקדושה, מתיאס צבר סמכות שלטונית בפועל אשר עלתה על זו של אחיו. המרד ניצת בעקבות ניסיונו של רודולף לכפות את האמונה ה[[קתוליות|קתולית]] על תושבי הונגריה. בשנת [[1608]] נאלץ רודולף להיענות לתביעותיו של מתיאס והעניק לו את השליטה באדמות [[הונגריה]], [[אוסטריה]] ו[[מוראביה]]; מתיאס שלט באדמות אלו משנת 1608 ועד מותו.
 
רודולף פרסם היתר מלכותי מיוחד בשנת [[1609]] המתיר חופש דתי לאצילים ולערים הבוהמיות כדי לפצות על כך ולחזק את התמיכה בו ב[[בוהמיה]]. ואולם מאמץ זה לא נשא פירות, ורודולף נאלץ לוותר על אחיזתו בבוהמיה לטובתו של מתיאס בשנת [[1611]]. בשנת [[1612]] נהפך לקיסר האימפריה הרומית הקדושה עם מות אחיו.
 
כיון שלא היו למתיאס ילדים, החליט מתיאס למנות את [[פרדיננד השני, קיסר האימפריה הרומית הקדושה|פרדיננד משטיריה]] ליורשו, והלה הוכתר בשנת [[1617]] למלך [[בוהמיה]], ובשנת [[1618]] למלך [[הונגריה]]. הכתרתו של פרדיננד שהיה קתולי אדוק , גרמה לפריצת המרד הבוהמי ו[[מלחמת שלושים השנים]].