לדלג לתוכן

שלום קורח – הבדלי גרסאות

נוספו 2 בתים ,  לפני 6 שנים
מ
בוט החלפות: \1קריית
מ (בוט החלפות: \1קריית)
נולד לרב [[יחיא קורח]] בעיר [[צנעא]], [[עיר בירה|בירת]] [[תימן]]. למד אצל אבי סבו הרב [[יוסף קורח (הראשון)|יוסף קורח]], שהיה בהמשך רב ב[[מצרים]], ואצל סבו הרב [[חיים קורח]] (רבו של הרב [[יחיא קאפח]]). כשהיה בן שתים עשרה עזב את לימודיו והחל לעבוד. תחילה למד [[אריגה]], אצל ר' [[אברהם משרקי]], שהיה גם אחד מטובי המשוררים בצנעא, ולכן למד ממנו גם שירה. לאחר שלוש שנים, בעקבות המאמץ הפיזי הכרוך באריגה, עבר לעבוד כ[[צורפות|צורף]] אצל חיים כְּסאר. לאחר ארבע שנות עבודה עם כסאר, החל לעבוד כצורף עצמאי. עבודותיו נודעו באיכותן, והוא המשיך לעבוד במקצוע זה עד שנת [[ה'תרנ"ח]], אז החל רעב ולא היה דורש למעשה ידיו.
 
בשל הרעב עזב את צנעא ועבר לעיר אלחימה. בעיר עסק ב[[מלמד תינוקות|לימוד תינוקות]]. לאחר כחמש שנים חזר לצנעא, אך בעקבות המצור שערכו המורדים התימנים על העיר צנעא בשנים [[1903]]–[[1905]] עזב פעם נוספת את צנעא, הפעם לקריתלקריית אלקאבל הסמוכה, אליה ברחו רבים מתושבי צנעא. כשחזרה הרווחה שב לבירה, והמשיך בלימוד תינוקות. מונה לנשיא בית הספר החדש בצנעא לצד הרב [[עמרם קורח]], קרוב משפחה רחוק, בשנת [[1946]]. כמו כן העתיק באותה תקופה כתבי יד רבים, בהם [[תכלאל]] ובו הערות ונוסחאות (נדפס [[ה'תשכ"ד]]), ואת ספר "[[מאור האפלה]]" (נדפס [[ה'תשי"ז]]). בשנים אלו כתב פיוטים רבים, שרק חלקם נדפסו.
 
עם מותו של הרב [[יחיא קאפח]] בשנת [[ה'תרצ"ב]] כתב ספר בשם "אגרת בוכים", שבו הוא מתאר את חייו של הרב קאפח, ומספידו לאחר מותו. את הספר כתב לבקשת ארגון "אבי דוד", ולבקשת תלמידי הרב קאפח בארץ ישראל ובמקומות שונים. הספר נדפס בשנת [[1963]] בהוצאת "הועד להדפסת חבורי מהרש"ק [מורנו הרב שלום קורח]".