לדלג לתוכן

נכו השני – הבדלי גרסאות

הוסרו 2 בתים ,  לפני 6 שנים
מ
←‏top: הסרת רווח כפול באמצעות AWB
אין תקציר עריכה
מ (←‏top: הסרת רווח כפול באמצעות AWB)
[[קובץ:Necho-KnellingStatue BrooklynMuseum.png|שמאל|ממוזער|170 פיקסלים|פסל של נכו השני (נמצא ב[[מוזיאון ברוקלין]])]]
'''נכו השני''' שליט [[מצרים העתיקה|מצרי]] מהשושלת ה-26. מלך בין השנים [[המאה ה-6 לפנה"ס| 595-610]] [[לפני הספירה]]. אביו של נכו [[פסמתיך הראשון]] התרכז בעיקר בארגונה הפנימי של מצרים. נכו התרכז בעיקר במדיניות חוץ. בשנת 609 לפנה"ס עלה ל[[חרן]] כדי לסייע ל[[אשור-אובליט השני]] אחרון [[מלכי אשור]] לכבוש את העיר מידי הבבלים. המצור נכשל ונכה עם בעלי בריתו חזרו לסוריה. הבבלים חצו את נהר [[פרת]] ובשנת 605 לפנה"ס הצבא של [[נבופלאסר]] מלך [[בבל]] בפיקודו של [[נבוכדנצר השני]] תקף את המצרים ליד [[כרכמיש]]. הקרב הסתיים בניצחון מוחץ לצבא בבל ושרידי הצבא המצרי הושמדו ליד העיר [[חמת]]. כתוצאה של [[קרב כרכמיש]] התאפשר לבבל להשתלט על כל עבר הנהר עד גבול מצרים.
 
בדרכו לחרן נלחם נכו נגד [[יאשיהו]] מלך [[ממלכת יהודה|יהודה]] ב[[קרב מגידו (609 לפנה"ס)|קרב מגידו]], הביס אותו והמליך את [[יהויקים]] בנו, מתוך רצון להכפיף אותו לשלטון המצרי. מאוחר יותר, נכו עודד את יהויקים למרוד בבבל.
 
במצרים חידש נכו את מפעלו של [[רעמסס השני]] לחבר את [[ים סוף]] עם [[הים התיכון]] על ידי כריית תעלה בין [[האגמים המרים]] ל[[נילוס]]. לפי [[הרודוטוס]] הוא אף שלח ספנים [[פיניקים]] להקיף את אפריקה. את המסע המתואר ערכו הפיניקים בשליחותו של השליט הפרעוני מ[[הים האדום]] דרך [[האוקיינוס ההודי]] ודרומה כשהם מקיפים את אפריקה ממזרח למערב וחוזרים דרך [[מצרי גיברלטר]]. המסע ארך 3 שנים, כאשר הפיניקים עוצרים בתחנות שונות במסלול על מנת לזרוע חיטה ולהצטייד במזון ובמים. אם הדבר נכון הרי מדובר במסע הימי הראשון שהקיף את יבשת [[אפריקה]] כ2,000 שנה לפני שנערך מסע דומה (מהכיוון הנגדי) על ידי הספן הפורטוגזי [[וסקו דה גמה]].
 
וכך מתאר זאת [[הרודוטוס]]: "כי לוב (אפריקה) נשקפת כמוקפת ים, מלבד במקום אשר היא גובלת באסיה. נכה מלך מצרים היה הראשון, עד כמה שאנו יודעים, אשר הראה זאת: אחרי אשר חדל לחפור את התעלה הנמשכת מהנילוס אל מפרץ ערב, שלח אנשים פיניקים באניות ושם עליהם לשוב בהפליגם דרך עמודי הירקלס ([[מצרי גיברלטר]]) אל תוך הים הצפוני (הים התיכון) ובדרך זו לבוא למצריים. ובכן נסעו הפיניקים מהים האדום והפליגו אל הים הדרומי ([[האוקיינוס ההודי]]) ובבוא סוף הסתיו ירדו אל היבשה וזרעו את האדמה,במקום בלוב אשר קרה להם לעבור, וחכו לקציר, ואחרי אספם את היבול הפליגו, עד אשר עברו שנתיים ובשנה השלישית נטו לבין עמודי הירקלס ובאו למצרים, וספרו...כי בהפליגם מסביב ללוב הייתה להם השמש לימינם".{{הערה|הירודוטוס, 4.42}}.
24,449

עריכות