לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "הרעות"

הוסרו 12 בתים ,  לפני 4 שנים
מ
הסרת תו כיווניות
מ (הסרת תו כיווניות)
"'''הָרֵעוּת'''" הוא [[פזמון|שיר]] [[שירה עברית|עברי]] שנכתב על ידי [[חיים גורי]] והולחן על ידי [[סשה ארגוב]]. השיר נכתב בשלהי [[מלחמת העצמאות]], כשנה לאחר פרוץ הקרבות, ועוסק בזכר הנופלים הישראלים במלחמה על הקמת המדינה. מאז הפך השיר ל[[נכס צאן ברזל]] בתרבות הישראלית המושר לעתים קרובות בטקסי זיכרון.
 
את השיר ביצעו במקור להקת ה[[צ'יזבטרון]] עם [[גדעון זינגר]] כסולן. ביצועים ידועים נוספים של השיר הם של [[להקת הנח"ל]], [[שושנה דמארי]] ו[[יהורם גאון]]. לקראת [[חגיגות ה-60 למדינת ישראל]] ([[אייר]] [[תשס"ח]]) נבחר השיר ב[[גלי צה"ל]], על ידי חיילי צה"ל כשיר העברי האהוב ביותר,‏‏{{הערה|1=[http://glz.co.il/NewsArticle.aspx?NewsId=19823 החיילים בחרו: "שיר הרעות"], באתר גלי צה"ל.}} בהקדימו את '[[ירושלים של זהב]]'. גם במצעדים אחרים בישראל נכלל השיר בין השירים העבריים האהובים ביותר.
 
השיר מייצג את האידאלים החברתיים של תקופת [[ה'תש"ח|תש"ח]] - ההקרבה למען המולדת, הדאגה של הפרט לכלל, אחוות הלוחמים ובעיקר את זכרם וקדושתם של הנופלים. המשפט "נזכור את כולם", המופיע בפזמון השיר, הפך למוטו המרכזי של הנצחת חללי צה"ל כגון בשמו הרשמי של אתר ההנצחה של [[משרד הביטחון]], '[[נזכור את כולם]]'.