לדלג לתוכן

דוד פרידמן (פלוישט): הבדלים בין גרסאות

 
== תולדותיו ==
נולד בעיירה [[שפיקוב]] שב[[גליציה]] לרבי [[שלום יוסף פרידמן (שפיקוב)|שלום יוסף פרידמן]] (האדמו"ר משפיקוב) ולפייגא בתו של רבי [[מרדכי טברסקי (שפיקוב)|מרדכי טברסקי]] משפיקוב. נישא לבת שבע בתו של רבי אהרן טברסקי מאזשורניץ. לאחר נישואיו התגורר מספר שנים ב[[קישינב]]. עם פטירת אביו במגפת ה[[טיפוס הבטן|טיפוס]] בשנת [[ה'תר"ף]] נתמנה ביחד עם אחיו הצעיר [[יצחק פרידמן (בוהוש, השני)|רבי יצחק]] לכהן באדמו"רות בשפיקוב, אולם מיד לאחר מכן נאלץ רבי דוד להימלט עקב רדיפות השלטונות וכך נדד עד שנת [[ה'תר"ץ]] אז קבע מושבו בפלוישט. הוא ייסד בה את בית מדרשו וכיהן ברבנות העיר במקביל לאדמו"רות.
 
בשנת ה'תש"א נתפס על ידי אנשי המשטר הפשיסטי ונשפט על ידיהם לאחר שהואשם בתמיכה בתנועת ה[[קומוניזם]]. במשפטו נגזר עליו גזר דין מוות ואכן בתוך כמה ימים הוצא להורג ביחד עם עוד כעשרה יהודים שהואשמו ב[[בגידה]] בשלטון. מקובלמסופר כי על אף גזר הדין שריחף מעל ראשו לא נשברנשברה ברוחורוחו ואף חיזק את שאר היהודים שנשפטו ביחד אתו.
 
בשנת [[ה'תשכ"ט]] העלו את גופתו ל[[ארץ ישראל]] ונקבר בשנית ב[[בית הקברות נחלת יצחק]]. בסמוך לאשתו שנפטרה ב[[י"ז בחשוון]] [[ה'תשכ"ד]].
משתמש אלמוני