לדלג לתוכן

גוף שני יחיד – הבדלי גרסאות

נוספו 811 בתים ,  לפני 5 שנים
מ (הסרת קטגוריה:ספרי 2010 באמצעות HotCat)
==עלילה==
הספר מורכב משני סיפורים הנראים כנפרדים זה מזה, אולם בפרקו האחרון של הספר הם משתלבים זה בזה.<BR>
הסיפור הראשון הוא של [[עורך דין]] [[פלסטינים|ערבי]] אשרעשיר ומחושב, שמצויין בסיפור אך ורק כ"עורך הדין". יום אחד, לאחר ארוחת ערב עם חברים הנמנים גם הם עם האליטה של החברה הערבית, הוא מגלה פתק הממוען לגבר בכתב ידה של אשתו, בספר שרכש, הגורם לו לחשוד שאשתו בוגדת בו. לאחר הזעם הראשוני, בגללו הוא נאחז טירוף, הוא מבצע פעולות חקירה שונות בניסיון לגלות מיהו אותו גבר ששמו, יונתן, כתוב בראש הספרים שרכש.
 
הסיפור השני מביא את סיפור חייו של [[סטודנט]] ערבי צעיר, אשר עד מהרה מוצא עבודה בהשגחה בשעות הלילה על צעיר משותק, יונתן שמו, אשר אינו יכול אף לדבר. הסטודנט הערבי, ששמושסיפורו נכתב בגוף ראשון ושמו נחשף רק בשלב מאוחר בסיפור, רוקם קשר רגשי עם אמו של יונתן, ואט אט לובש את זהותו של בנה. הוא נרשם ללימודי [[צילום]] ב[[בצלאל]] בשמו של יונתן, ועד מהרה עושה חיל בתחום. כשהסיפור מתפתח, נחשפת ילדותו הקשה של הסטודנט, אמיר שמו, וכך העובדה שהוא יתום ושאימו הייתה זונה.
 
==פרשנויות==
בספר זה חוזר קשוע לעסוק בנושא עליו כתב לא אחת בטוריו השונים ובו גם עסק בסדרת הטלוויזיה שיצר, "[[עבודה ערבית]]". הנושא המרכזי הוא המציאות המורכבת של [[ערביי ישראל|ערבי-ישראלי]] ומשבר הזהות הנגזר ממציאות זו במדינת ישראל, אשר לעתים בגינו נראה כי מתנסחת השאיפה להפוך ל[[יהודי]]. באחד הפרקים הוא אף כותב את מחשבתו של הסטודנט הערבי ביחס לסטודנטים היהודים: "אני רוצה להיות כמוהם".{{הערה|1=[http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3907638,00.html פרשנות באתר ynet]}}. כמו כן, הספר עוסק בפערים בתוך החברה הערבית עצמה, ומדובר בו רבות על ההבדלים בין הערבים תושבי המשולש לבין אלה המגיעים ממזרח ירושלים או מהגליל.
 
==ביקורת==
משתמש אלמוני