לדלג לתוכן

פייתון – הבדלי גרסאות

נוספו 414 בתים ,  לפני 5 שנים
==מאפייני השפה==
===המימוש: מהדר ומפרש===
על מנת להריץ קוד פייתון יש לבחור מימוש - מהדר או מפרש - שיתרגם את הטקסט של התוכנית לפקודות שיתבצעו במעבד. לפייתון קיים "מימוש-ייחוס" כלומר מערכת שהיא זו שמגדירה את ההתנהגות של קוד שנכתב בשפה - בשם CPython. מימוש-הייחוס מהדר קוד פייתון לשפת ביניים ([[Bytecode]]). בעת הרצה, סביבת זמן הריצה (המפרש) מריצה את קוד הביניים הזה. לעתים קרובות שני השלבים מתבצעים בתגובה לפקודה בודדת של המשתמש (כגון לחיצה כפולה על אייקון של קובץ שנכתב בשפה), אך תוצאת השלב הראשון נשמרת בקובץ נפרד כך שבהיעדר שינוי לקובץ הטקסט (קובץ py.) אין צורך לחזור על פעולת ההידור.
פייתון היא שפה [[שפת תכנות דינמית|דינמית]], בדומה לשפות כמו [[Scheme]]. המימוש הנפוץ של השפה (CPython) מהדר את הקוד לשפת ביניים ([[Bytecode]]), בדומה ל־Java, והקוד הזה מורץ על ידי סביבת זמן הריצה - המפרש.
 
כמו בכל שפהשפת דינמיתביניים, יש להתקין מפרש פייתון על המכונה המבצעת, שמסוגל להריץ את קוד הביניים הנתון; מפרשים הם סטנדרט המובנה ברוב ההפצות של [[לינוקס]], אך עבור מערכות הפעלה אחרות (כגון [[חלונות]]) יש לבצע התקנה עצמאית. עם זאת, קיימים יישומים המאפשרים את איסוף החלקים הרלוונטיים לתוכנה של המפרש ויצירת קובץ הרצה שמפעיל את התוכנה גם על מחשבים שלא הותקן בהם מפרש, כגון py2exe.
 
המימוש הנפוץ של פייתוןCPython תומך במצב פיתוח אינטראקטיבי, המאפשר לכתוב שורות קוד בודדות אשר יורצו מיידית. מצב זה מאפשר לראות במהירות מה יהיו התוצאות של חלקים קטנים מהקוד, ולערוך ניסויים - או לשמש כמחשבון שולחני.
 
קיימיםישנם מימושים נוספים לשפה, בהם כאלה המשתמשים במנגנון JIT, וקיימים גם קומפיילרים לשפה{{הערה|1=[http://www.nuitka.net/ www.nuitka.net]}} המהדרים קוד של השפה אל שפת מכונה, לעתים דרך שפת ביניים כגון ++C.
 
===סגנונות תכנות נתמכים===