הבדלים בין גרסאות בדף "המתקפה על פרל הארבור"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הוספתי קישורים
(הוספתי קישורים)
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה מיישום נייד
(הוספתי קישורים)
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה מיישום נייד
את הסיבות שהביאו את [[יפן]] לצאת למתקפת פתע בעלת משמעויות מרחיקות לכת מבחינה צבאית ומדינית נגד ארצות הברית בפרל הארבור, ניתן למצוא עוד בשלהי [[המאה ה-19]], לאחר התקופה הידועה ביפן כתקופת [[הרסטורציה של מייג'י]], שהביאה לפתיחת השערים לעולם וגרמה לתהליך תיעוש מהיר שעברה יפן, בדרך להפיכתה למעצמה אזורית ועולמית.
 
תהליך זה לווה בהתפתחות של מגמות [[לאומנות|לאומניות]] קיצוניות ומיליטריסטיותו[[מיליטריזם|מיליטריסטיות]] במדינה, שהטיפו להתפשטות יפנית לצורך השוואת כוחה עם מעצמות המערב וכדי להבטיח את האינטרסים שלה ב[[סין]] ובדרום מזרח [[אסיה]]. לאחר הרסטורציה של מייג'י עברה יפן תקופה של צמיחה כלכלית מהירה ושל התפשטות צבאית, כדי להשיג שוויון כוחות מול ארצות הברית והמעצמות האירופיות. לשם כך שאפה יפן להשתלט על שטחים, אוכלוסיות ומשאבים טבעיים שהיו נחוצים לה, בשל מחסור במשאבים כאלה באיי יפן. הצבא מילא באותן שנים תפקיד מפתח בפוליטיקה היפנית. רציחות, ניסיונות [[הפיכה]] ולחצים פנימיים הפכו לטקטיקה של גורמים קיצוניים בצבא ובחברה היפנית. שני גנרלים, טוג'ו וקויסו, אף הפכו לראשי ממשלה. יפן הפכה במהירות למדינה מיליטריסטית, שבנתה צי חזק ומודרני, השלישי בגודלו בעולם באותה עת.
 
את הסימנים הראשונים ל[[אימפריאליזם]] היפני אפשר היה לגלות כבר עם סיום [[מלחמת סין-יפן הראשונה|מלחמתה בסין]], ב-[[1895]], שהביאה לסיפוח האי [[פורמוזה]] ([[טאיוואן]]) לאימפריה היפנית. יפן אותתה כבר אז על שאיפותיה הטריטוריאליות בסין עצמה, שאיפות שאז עדיין לא נחשבו למעשיות. אולם לאחר [[מלחמת רוסיה-יפן]], ב-[[1905]], היא זכתה סוף סוף לדריסת רגל בסין: ב[[מנצ'וריה]], באזור קוואנטונג, השתלטה על [[מסילת רכבת|מסילת הברזל]] של מנצ'וריה והעלתה תביעות לבעלות על דרום האי [[סחלין]].
משתמש אלמוני

תפריט ניווט