לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "הרמת מסך"

הוסרו 2 בתים ,  לפני 4 שנים
אחידות במיקום הערות שוליים ביחס לסימני פיסוק
מ (בוט החלפות: \1, לעתים)
(אחידות במיקום הערות שוליים ביחס לסימני פיסוק)
התוצאה המעשית של הרמת המסך היא: כל [[עוולה]] המיוחסת לחברה, מיוחסת גם לבעלי מניות בה. עליהם לשאת בחוב נקוב, בסכום שנקבע בתביעת נזיקין, באישום [[משפט פלילי|פלילי]] או בכל עוולה אחרת המיוחסת לחברה.
 
הרמת מסך היא אחד מכמה מנגנונים המקשרים בין העוולה לבין בעלי מניות בחברה. מנגנון דומה הוא הטלת "אחריות אישית" על גוף או [[אורגן (חברה בע"מ)|אורגן]] בחברה, וקביעת האופי של אחריותו לנזק שנגרם או לחוב שנוצר. השימוש בקביעת ה"אחריות האישית" מייחס את העוולה לאורגן וקובע את אחריותו – על פיה ניתן לתבוע את האורגן בתביעה נפרדת. כך למשל ניתן לחייב באחריות אישית גורם כלשהו בחברה, בעוד החברה עצמה לא תישא בתוצאות.
 
==הרמת המסך בישראל==
המבחנים בישראל על פיהם יקבע בית המשפט אם ניתן להרים את המסך, קבועים בסעיף 6 ל[[חוק החברות]][http://www.companylaw.co.il/ho/companyact.aspx]:
* אם התקיים לכך תנאי הקבוע בחיקוק או אם בנסיבות העניין צודק ונכון לעשות כן.
* נעשה שימוש באישיותה המשפטית הנפרדת של החברה כדי להונות אדם, לקפח נושה, או כדי ליטול סיכון בלתי סביר (מימון דק).
*בנסיבות העניין צודק ונכון לעשות כן, בשים לב לכך שהיה יסוד סביר להניח כי ניהול עסקי החברה לא היה לטובת החברה וכן היה בו משום נטילת סיכון בלתי סביר באשר ליכולתה לפרוע את חובותיה.
 
המבחנים הקבועים בחוק מנוסחים בצורה כוללנית המאפשרת לשופט שיקול דעת נרחב, וכל מקרה נשקל לגופו ובהתאם לנסיבות התרחשותו. ובלשונו של [[בית המשפט העליון]]: "הרמת מסך מוכרת ואפשרית בהיקף זה או אחר, הכל לפי טיבו של העניין, הן כדי למנוע מבעלי מניות בחברה או מהחברה כתאגיד ניצול ההפרדה שביניהם להשגת מטרה לא כשרה, הכרוכה ממילא בפגיעה בזולת, בקיפוחו או בהסבת נזק לו, והן לשם עשיית הצדק והיושר ושמירה על שלום הציבור".{{הערה|ע"א 4606/90}}
 
פעולת הרמת מסך באה מכוח חוק החברות.{{הערה|1=[[s:חוק החברות|חוק החברות, התשנ"ט-1999]]}}.
ב[[חוק מס ערך מוסף]] וב[[פקודת המכס]] ניתנה האפשרות גם ל[[רשות המסים|רשויות המס]] להרים מסך בין חברה לבעלי מניותיה באופן עצמאי בתנאים מסוימים.{{הערה|1=סעיף 106 לחוק מע"מ וסעיף 231א' לפקודת המכס}}.
 
==קישורים חיצוניים==
6,463

עריכות