לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "שוק העבודה"

הוסרו 4 בתים ,  לפני 3 שנים
אין תקציר עריכה
(←‏קישורים חיצוניים: הוספת קישור לפרק על שוק העבודה בישראל בפודקאסט כלכלי בעברית)
תגית: גרשיים שגויים
'''שוק העבודה''' הוא קונספט השייך לתאוריה הקפיטליסטית ובאמצעותו היא מבקשת להגדיר על פי דרכה את היחסים בין עובדים לבין אלה המחזיקים בבעלות על אמצעי הייצור. על פי תפיסה זו הדרך בה [[עבודה (כלכלה)|עבודתם]] של [[בן אדם|בני-אדם]] [[מסחר|נסחרת]] בתמורה לתשלום בצורת [[שכר|משכורת]] פועלת על פי מנגנון של שוק וכך בשוק העבודה, ה[[עובד]]ים מתחרים ביניהם על המשרות הפנויות, והמעסיקים מתחרים ביניהם על כוח האדם. על פי גישה זו תחרות זו גורמת לכך שיפעלו עליו עקרונות כלכליים כלליים כמו [[היצע וביקוש]], אך יש לו גם מאפיינים מיוחדים בשל המורכבות של סחר ב[[זמן|זמנם]] של בני-אדם.
מגדירים את העבודה השכירה על ידי שלושה תנאים: '''ראשית''', ה''מעסיק'', שהוא גורם המעוניין ב'''תוצרי העבודה''' (לצורך שימוש אישי או לצורך מכירה), ואינו יכול או שאינו מעוניין בביצוע העבודה בפועל, ומוכן לשלם תמורתה. '''שנית''', קיים ''עובד שכיר'', המוותר מזמנו הפנוי לביצוע העבודה, ושיש לו את הכישורים לביצועה, לא לשם קבלת תוצרי העבודה, אלא על מנת לזכות בתגמול עבור ביצועה. '''שלישית''', הביטוי המכריע של תגמול זה הינוהוא ה[[כסף (אמצעי תשלום)|כסף]], אותו מקבל העובד.
 
מאפיין אחד המבדיל של שוק העבודה משווקיהן של רוב הסחורות, הוא היקף המגע הרחב הנדרש בין העובד למעסיקו. המגע המוגבר בין הגורמים הרבים המעורבים בשוק העבודה, מביא להתייחסות נפרדת בכל הנוגע למגע זה, המכונה ''[[יחסי עבודה]]''. יחסי העבודה ארוכי הטווח מתבטאים במונח ''[[משרה]]''. משרה היא מעין חבילה הכוללת את כל תנאי ההעסקה של עובד לתקופת זמן ממושכת. לרוב מנוהל שוק העבודה כשוק משרות, ולא כשוק של עסקאות בודדות.
תהליך מסוים המביא למיסוד העבודה הוא תהליך ה'''בלקניזציה''' של שוק העבודה, כפי שניסח החוקר [[קלארק קאר]]. תהליך אחר הינו היווצרותם של '''קווי שכר''' ממוסדים, כפי שטען [[ג'ון דאנלופ]].
 
תהליך המכליל תהליכים אלו ומתווסף אליהם, הינוהוא תהליך יצירתם של '''מנהגי שכר''': מיסוד השכר עקב דפוסי התנהגות של קבוצות עבודה קטנות וממוסדות. קבוצות אלו מתפקדות כתת-[[חברה|חברות]] מלאות, בהן מתרחשים תהליכים רבים כגון [[חיברות]] ויצירת נורמות, תהליכים שלכולם נגיעה להתנהגות בלתי-פורמלית, שאינה נובעת באופן ישיר משיקולים [[כלכלה|כלכליים]]. לתהליכים אלו השפעה לא-מבוטלת על ההתנהלות הכלכלית (ערך מוסף לוותק, הגדרת החונכות, קביעת דפוסי התפוקה וכו'), ואופיים המוסדי משפיע גם על מיסוד השכר.
 
בנוסף לאלו, קיימים תהליכים רבים, הנוגעים ביצירתו של סקטור מתוכנן (ראשוני), כחלק מתהליך '''פילוח שוק העבודה'''.