לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "סוגי טנקים"

הוסרו 9 בתים ,  לפני 4 שנים
אין תקציר עריכה
מ (עברית שפה יפה (מאוד))
עם פרוץ הקרבות ב[[מלחמת העולם השנייה]], התגלתה הטעות הבסיסית בבסיס שעליו ניצב רעיון הטנק הקל. הטנק הקל פשוט לא מסוגל היה לפעול בהתקפות ענק בשדה קרב עתיר בנשק נ"ט. כמו כן התברר שטנקים בינוניים וכבדים בכמות קטנה יכולים להשמיד כמות גדולה של טנקים קלים. למרות זאת, הטנקים הקלים לא נעלמו. תפקידם בשדה הקרב השתנה - מחיל פרשים משוריין לכח סיור משוריין. הטנקים הקלים שימשו לסיורים בכמויות קטנות. הם לא נועדו להיכנס לקרב, אלא לסייר בשדה הקרב במהירות מקסימלית, לאסוף מידע, ולהימלט במהירות. לכן צוידו הטנקים הקלים במלחמת העולם השנייה בתותחים מיוצבים ובגירוסקופים, שאיפשרו ירי בתנועה. אחרי מלחמת העולם השנייה, נמכרו טנקים קלים למדינות מתפתחות ובמלחמות ביניהן הם שימשו למעשה כטנקי המערכה העיקריים, בגלל היעדר טנקים כבדים וטובים יותר. דוגמה לכך היא [[מלחמת העצמאות]] של ישראל, בה חילות השריון של [[צה"ל]] וצבאות ערב היו מורכבים מטנקים צרפתיים קטנים כמו [[H-39 הוצ'קיס]], [[רנו R-35]] וטנקים בריטים מיושנים.
 
טנקים קלים יוצרו גם לאחר מלחמת העולם השנייה. למרותאף על פי שמעמד הבכורה היה נתון לטנקי המערכה, טנקים קלים זכו להצלחה לא מבוטלת. הסיבה להצלחת טנקים קלים מודרניים דוגמת ה-[[AMX-13]] וה-[[PT-76]], היא שמשקלם הקל מאפשר לבצע בקלות דברים שלטנקי המערכה העיקריים קשה יותר לבצע. תפקידים אלה כוללים סיור, התקפות אמפיביות, התקפות מוצנחות, פריסה מהירה, פריסה בשטח הררי ועוד. יתרון נוסף של הטנקים הקלים הוא כלכלי. הטנקים הקלים צורכים פחות דלק וזולים יותר לייצור.
 
מדינות רבות מייצרות או משתמשות ברכבים משוריינים אופניים החמושים בתותח עיקרי כבד וממוגנים היטב. רכביםכלי רכב אלה, שהם למעשה יורשי הטנק הקל המודרני, נקראים גם מערכת תותח מתנייעת (Mobile Gun System). רכביםכלי רכב אלה מצטיינים ביבילות קלה, קלות תפעול בשטח עירוני, מהירות גבוהה על כביש, ועלות זולה. יש הטוענים כי בעקבות המעבר ממלחמות סדירות ללחימה אסימטרית, רכביםכלי רכב אלה יחליפו בעתיד את טנק המערכה העיקרי.
 
{{עוגן|טנק בינוני}}
[[קובץ:Sherman Tank WW2.jpg|שמאל|ממוזער|250px|שרמן, טנק בינוני ממלחמת העולם השנייה]]
 
'''טנק בינוני''' כשמו כן הוא, מדוברטנק בטנקיםשאינו שאינםקל, הקליםאך ביותרתכונותיו אךלא גםהופכות לאאותו הכבדיםלטנק ביותרכבד. הטנקים הבינוניים היוו איזון בין כוח אש, ניידות ושרידות ונועדו למספר רב של תפקידים. היתרון בטנקים הבינוניים היה בגיוונם, ביעילותם ובקלות ייצורם באופן המוני (בניגוד לטנק הכבד).
 
ראשוני הטנקים שהוגדרו בינוניים היו טנקי ה[[וויפיט (טנק)|וויפיט]] הבריטיים במלחמת העולם הראשונה. טנקים אלה צוידו רק במקלעים, אך היו כבדים מטנקי ה[[רנו FT]] וקלים מטנקי הסימן 1. טנקים אלה נועדו למלא גורם חשוב במתקפות בעלות הברית של 1919, אך המלחמה נסתיימה לפני שהספיקו להוכיח את ערך האיזון בין חימוש ומיגון.