לדלג לתוכן

ספינל – הבדלי גרסאות

נוספו 59 בתים ,  לפני 5 שנים
מ
←‏תיאור: ניסוח
מ (תמונות - הסבה לעברית, תיקון פרמטרים#)
מ (←‏תיאור: ניסוח)
מקור שמו של המינרל אינו ודאי. אחת ההשערות היא כי מקורו מהמילה ה[[יוונית]] "ספינה", שפירושה "קוץ", רמז לצורת הגביש של המינרל. ספינל אדום שקוף היה קרוי "אודם ספינל" או "אודם באלאס", ובזמנים קדומים לא הבדילו בינו לבין אבן [[אודם]] אמיתית. הכינוי "באלאס" הוא קיצור של באלאסקיה, שמו הקדום של חבל [[בדחשן]], אזור במרכז [[אסיה]] המצוי במעלה הנהר קוקצ'ה, אחד מיובליו של ה[[אמו דריה]]. ספינל צהוב מכונה רוביקלה.
 
ניתן למצוא ספינל שהוא [[סלע מותמר|מינרל מותמר]], וגםגם כמינרל ראשוני ב[[סלע יסוד|סלעי יסוד]] בסיסיים, משום שב[[מגמה]] מסוגהיוצרת זהסלעי לאיסוד נוצרתאלה, מתחמוצתתחמוצת האלומיניום אינה עוברת תהליכים ליצירת [[פצלת השדה]] אלא מתגבשת ל[[קורונדום]], או שהיא מתרכבת עם מגנזיום ונוצרליצירת ספינל. זו הסיבה מדוע מוצאים ספינל ואודם יחד.
 
על שם המינרל ספינל קרויה קבוצה שלמה של מינרלים, [[קבוצת הספינל]]. הנוסחה הכללית של המינרלים במשפחה היא X)(Y)<sub>2</sub>[[חמצן|O]]<sub>4</sub>), כאשר X מייצג [[קטיון|קטיונים]] מתכתיים [[ערכיות|דו־ערכיים]] כדוגמת [[מגנזיום]], [[ברזל]], [[ניקל]], [[מנגן]] ו/או [[בדיל]]. ו-Y מייצג קטיונים מתכתיים תלת־ערכיים כדוגמת [[אלומיניום]], [[ברזל]], [[כרום]], ו/או [[מנגן]].
3,332

עריכות