לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "מדרגות"

נוספו 797 בתים ,  לפני 4 שנים
הרחבה
מ (שוחזר מעריכות של 89.139.220.218 (שיחה) לעריכה האחרונה של 79.178.38.179)
(הרחבה)
תגיות: עריכה חזותית הוספת תבנית לשינויים בערך
* '''גרם מדרגות''' - מערכת אחת של מדרגות הבנויה לרוב מכמה מהלכים ולפחות פודסט אחד באמצע.
* '''חדר מדרגות''' - פיר אנכי בבניין שלכל אורכו גרמי מדרגות המצויים אחד מעל השני.
== סוגי מדרגות : חומרים ==
* '''מדרגות שיש ''': שיש/אבן טבעי הנחצב במקומות רבים בעולם בגושי ענק שמנוסרים ללוחות בגדלים שונים המשמשים בין השאר כלוחות מדרגות וריצוף
*''' מדרגות עץ ''': העץ במקומות רבים בעולם משמש גם למדרגות, רצוי להשתמש בעצים עמידים בשחיקה ושאינם משנים צורתם בגלל הבדלי טמפרטורה.
*''' מדרגות מתכת ''': בדרך כלל משמשים לבסיס מדרגות בגימור שונה, כגון: עץ, גרניט פורצלן.
*''' מדרגות פורצלן ''': בשנים האחרונות עם כניסה מסיבית של ריצופים מגרניט פורצלן עלתה הדרישה לייצור מדרגות פורצלן תואמות וכיום ישנו מפעל בארץ המתמחה בייצור של מדרגות גרניט פורצלן בהתאמה מלאה לכל סוגי האריחים המשווקים בישראל. אחוז הצריכה של אריחי גרניט פורצלן עומד על יותר מ-90% מכלל הצריכה משוק הריצופים השונים, מתוך כך שאיכות הפורצלן לטווח ארוך טוב יותר מכל חומרים הקיימים בשוק הריצופים ומגיע בדגמים ומרקמים רבים.
אין צורך גם לפרק מדרגות ישנות! ניתן לחסוך את ההוצאה המיותרת של פירוק המדרגות ובנוסף לחסוך את הקושי, הלכלוך והטרחה שבפירוק מדרגות ישנות, פשוט מדביקים את מדרגות הפורצלן ישירות על גבי המדרגות הישנות בדיוק כמו שמדביקים ריצוף חדש על גבי ריצוף ישן בדבק קרמיקה.
 
== סוגי מדרגות ==
 
=== מדרגותצורות לולייניותייחודיות ===
 
==== מדרגות לולייניות ====
[[קובץ:CHTGF.jpg|ממוזער|מדרגות לולייניות]]
מדרגות לולייניות הן מדרגות הבנויות בצורה מעוגלת העולה כלפי מעלה, הדומה ל[[ספירלה]]. למדרגות לולייניות יתרונות מסוימים לעומת גרמי מדרגות ישרים: מדרגות לולייניות עשויות לתפוס פחות מקום. הצורה המעוגלת מאפשרת להשעין את גרם המדרגות על עמוד מרכזי או על קירות מגדל או אולם צר, מה שהפך אותן לקלות יותר לבניה בעיקר בתקופות שלפני השימוש ב[[בטון]]. כמו כן במדרגות לולייניות קיים פוטנציאל אסתטי חשוב: גרמי מדרגות לולייניים היו נפוצים ב[[אדריכלות מודרנית|אדריכלות המודרנית]] בכלל וב[[הסגנון הבינלאומי|סגנון הבינלאומי]] בפרט, במחצית הראשונה של [[המאה ה-20]]. ב"[[חוק התכנון והבנייה]]" מדרגות לולייניות אינן מוגדרות כמדרגות המשמשות למוצא בטוח ממבנה בשעת חירום.
 
==== מדרגות טרפזיות ====
מדרגות לולייניות הן מדרגות ההולכות בצורה מעוגלת כלפי מעלה כ[[ספירלה]]. ב"[[חוק התכנון והבנייה]]" אינן מוגדרות כמדרגות המשמשות למוצא בטוח ממבנה בשעת חירום.
מדרגות שצורת המדרך שלהן הוא בצורה [[טרפז]]ית. בדומה למדרגות לולייניות, מהלך של מדרגות טרפזיות יוצר מסלול הליכה מעוגל, אך צורת המדרגות עצמן אינה עגולה. שימוש במדרגות אלו, בעלות המראה הייחודי, נעשה לשם [[אסתטיקה]], או כאשר אין מספיק מקום להרכיב מדרגות רגילות. פעמים רבות משתמשים במהלך של מדרגות טרפזיות בתוך גרם מדרגות רגיל, כדי להחליף את כיוון המדרגות וכך לחסוך במקום. ב"חוק התכנון והבנייה" מדרגות אלו אינן מוגדרות כמדרגות המשמשות למוצא בטוח ממבנה בשעת חירום.
מדרגות אלה משמשות בדרך כלל לעלייה לקומת גלריה או עלייה לגג ואינן מהוות כגרמי מדרגות ראשיים במבנים ציבוריים.
 
=== מדרגותשימושים טרפזיותייחודיים ===
{{להשלים}}
מדרגות שצורת המדרך שלהן הוא בצורה [[טרפז]]ית, וב"חוק התכנון והבנייה" אינן מוגדרות כמדרגות המשמשות למוצא בטוח ממבנה בשעת חירום.
שימוש במדרגות אלו נעשה לשם [[אסתטיקה]], ייחודיות, או כאשר אין מספיק מקום להרכיב מדרגות רגילות.
 
==== מדרגות חוץ ====
מדרגות חיצוניות הן מדרגות שאינן מקורות בתקרה וגובלות עם צדו החיצוני של קיר המבנה.
מדרגות אלו יכולות להיות מקורות בגגון קל כגון [[אלומיניום]] ומהוותומשמשות בדרך כלל כמדרגות כניסה למבנה או כמדרגות חירום.
==== מדרגות חירום ====
ייעודן של מדרגות החירום הוא לשמש כמוצא בטוח מבניין בשעת [[בעירה|שריפה]], [[רעידת אדמה]] וכדומה. מדרגות חירום המצויות בתוך מבנה, נמצאות תמיד בתוך פיר מוגן שקירותיו יצוקים מבטון המתוכנן לעכב אש לחצי שעה עד שעתיים לפני התפוררותו (על פי חוקי התכנון והבנייה) וחייב בדלת העמידה באש, לפחות שעתיים, בכל קומה. מדרגות חירום יכולות להיות גם חיצוניות. ניתן לראות מדרגות אלו לרוב בבנייני מגורים ב[[ארצות הברית]]. בתקנות התכנון והבניה מדרגות חירום מכונה "חדר מדרגות מוגן".