לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "ריבוע חפירה"

הוסרו 4 בתים ,  לפני 4 שנים
מ
מ (בוט החלפות: \1עמו\2)
'''ריבוע חפירה''' הוא יחידת החפירה הבסיסית שבה חושפים שטח ב[[חפירה ארכאולוגית]], וגודלו לרוב 5 על 5 מטרים.
 
ריבוע חפירה הינוהוא כלי לביצוע חפירה תקינה, יעילה ונכונה מבחינה מחקרית ברוב סוגי ה[[אתר ארכאולוגי|אתרים הארכאולוגים]], שכן הוא מאפשר בקרה על שטח החפירה, עומק החפירה, מיפוי ורישום ממצאים. כל ריבוע מקוטלג בפני עצמו על מנת שניתן יהיה לקשר את הממצאים שנחשפו בו, ורשימת ה[[לוקוס (ארכאולוגיה)|לוקוסים]] שלו לנקודה מדויקת במרחב.
שיטת הריבועים מאפשרת שילוב של חשיפה נרחבת של האתר ושימור ה[[סטרטיגרפיה (ארכאולוגיה)|סטרטיגרפיה]] שלו על ידי השארת "באנקטים" המהווים [[חתך ארכאולוגי|חתך]] צד לשטח החפירה. עם סיום חפירת הריבוע ותיעוד הסטרטיגרפיה האנכית, מוסרות לעתים המחיצות על מנת לחשוף בשלמותן רצפות [[פסיפס]], ארכיטקטורה וממצאים מיוחדים.
בחפירות של אתרים פרהיסטוריים, נעשה שימוש בריבועים של 1 על 1 מטר עם חלוקה פנימית נוספת של 0.5 על 0.5 מטר, שכן בחפירות מסוג זה יש משמעות מיוחדת ל[[סטרטיגרפיה]] ומיקום במרחב.
 
== שיטת עבודה ==
לפני ביצוע חפירה באתר וסימון הריבועים בשטח, נמדדים [[נקודת ציון|נקודות הציון]] של ארבע פינותיו. המדידה נעשית על ידי מכשירי מדינה שונים כגון [[GPS]] או [[תאודוליט]], והוא מתבסס על רשת [[קואורדינטות]] קיימת, לרוב בארץ משתמשים ב[[רשת ישראל החדשה]] (ITM). בעבר היו מקרים בהן יוצרה רשת מקומית לכל אתר בהתחשב בתנאים [[טופוגרפיה|טופוגרפים]] או [[ארכיטקטורה|ארכיטקטונים]] פרטניים. אך דבר זה יצר בעיות של מספור הריבועים בעת פתיחת ריבועים חדשים או הרחבת שטח החפירה בכיוון לא צפוי, וכך יכלו להיווצר מספרים שליליים או אנכרוניסטים עם יתר ריבועי החפירה. בעיה נוספת צצה בעת חפירה חוזרת באתר וניסיון שחזור הרשת המקורית בתנאי שטח שהשתנו מסחף ובליה. בשיטת המיפוי של רשת ITM, כל הארץ הינההיא יחידה אחת, וישנה יכולת לקשר מרחבית בין כל ריבוע וריבוע.
סימון הריבועים בשטח נעשה על ידי קביעת [[יתד]]ות בפינות הריבועים, לרוב במרחקים של 5 מטר האחד מהשני על פני מישור אופקי, אם כי יש חפירות בהן מרחק זה קטן יותר. בתוך הריבוע נמדד ריבוע נוסף פנימי, אשר צלעותיו נמצאות במרחק מסוים מצלעות הריבוע הגדול, לרוב 0.25 מטר או 0.5 מטר. ריבוע זה, בגודל 4.5 על 4.5 מטר, או 4 על 4 מטר, מסומן על ידי סרט או שרוך והוא מהווה את אזור החפירה בפועל. השטח הנותר מחוץ לריבועים הוא ה"בנקט" המאפשר תיעוד סטרטיגרפיה ומעבר של אנשים וציוד בשטח החפירה.