הבדלים בין גרסאות בדף "באן קי-מון"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוספו 90 בתים ,  לפני 3 שנים
מ
שינוי צפון/דרום קוריאה לקוריאה הצפונית/דרומית + תיקונים כלליים באמצעות AWB
מ (שינוי צפון/דרום קוריאה לקוריאה הצפונית/דרומית + תיקונים כלליים באמצעות AWB)
 
==חייו==
באן קי-מון נולד במחוז צפון-צ'וּנגצ'וֹנג במרכז [[דרום קוריאה הדרומית]]. נישא ליוּ סוּן-טֶק, אותה פגש בבית הספר התיכון בשנת [[1962]], ולזוג שלושה ילדים, בן אחד ושתי בנות.
 
לבאן תואר ראשון ביחסים בינלאומיים מטעם ה[[אוניברסיטה]] הלאומית של [[סיאול]] ([[1970]]), ותואר שני בניהול ציבורי מטעם בית הספר לממשל ע"ש [[ג'ון קנדי]] ב[[אוניברסיטת הרווארד]] ([[1985]]). פרט לקוריאנית, הוא דובר [[אנגלית]], [[צרפתית]], [[יפנית]] ו[[גרמנית]].
 
===קריירה===
כתלמיד תיכון בשנות ה-60 המוקדמות, הגיע באן לארצות הברית כפרס על זכייה בתחרות אנגלית שאורגנה על ידי [[הצלב האדום]]. בשהותו בוושינגטון פגש את נשיא [[ארצות הברית]] דאז [[ג'ון פיצג'רלד קנדי]]. לדבריו, פגישה זו הייתה הגורם העיקרי להחלטתו להפוך לדיפלומט. באן הצטרף לשירות החוץ הקוראני בשנת [[1970]]. הוא שירת בתפקידים רבים הן במערכת הדיפלומטית ה[[דרום קוריאה הדרומית|דרום קוריאנית]] והן במסגרת [[האומות המאוחדות]].
 
שליחותו ה[[דיפלומטיה|דיפלומטית]] הראשונה הייתה ב[[ניו דלהי]], בירת [[הודו]]. לאחר מכן עבד פרק זמן מסוים כחבר במשלחת המשקיפים של דרוםקוריאה קוריאההדרומית במטה ה[[או"ם]] ב[[ניו יורק]] (דרום-קוריאה קיבלה מעמד של חבר מלא בעצרת הכללית של האו"ם רק ב-[[17 בספטמבר]] [[1991]]) . ב-[[1990]] הוא חזר ל[[דרוםקוריאה קוריאההדרומית]] לתקופה קצרה שבה כיהן כממונה הממשלתי לעניינים אמריקניים. ב-[[1992]] יצא שוב ל[[ארצות הברית]] וכיהן כ[[שגריר]] דרוםקוריאה קוריאההדרומית ב[[וושינגטון הבירה|וושינגטון]] במשך שתי קדנציות. הוא כיהן גם כשגריר ארצו ב[[וינה|ווינה]], [[אוסטריה]].
 
ב-[[1995]] שימש כסגן השר לתכנון מדיניות בממשלת דרום קוריאה הדרומית וב-[[1996]] מונה ליועץ מיוחד ל[[נשיא]] בענייני ביטחון לאומי. ב-[[2000]] שב לכהן כסגן שר. באן קי-מון עסק בענייני תכנון מדיניות החוץ של קוריאה ושימש כיועץ לנשיא דרום קוריאה הדרומית [[רו מו היון]] גם בתחום זה.
 
בשנים [[2004]]–[[2006]] כיהן כשר החוץ והמסחר של [[דרום קוריאה הדרומית]] מטעם מפלגת "אורי" (Uri . מ[[קוריאנית]]: 열린우리당).
 
הוא פעל רבות לקידום היחסים בין ארצו לבין [[צפון קוריאה הצפונית]] בעיקר בתחום [[פירוק הנשק הגרעיני]] בחצי האי הקוריאני. הוא מילא תפקיד מרכזי במאמצים לפתור את בעיית ה[[נשק גרעיני|גרעין]] בצפוןבקוריאה קוריאההצפונית בסיבוב הרביעי של השיחות הרב-צדדיות (Six-Party Talks) שהתקיימו בספטמבר [[2005]] ב[[בייג'ינג]], בירת [[הרפובליקה העממית של סין|סין]], בין שש המדינות: [[ארצות הברית]], [[רוסיה]], סין, [[יפן]], צפון קוריאה הצפונית ו[[דרום קוריאה הדרומית]].
 
===בחירתו למזכ"ל האו"ם===
בפברואר [[2006]] היה באן קי-מון לדיפלומט ה[[דרום קוריאה הדרומית|קוריאני]] הראשון שהגיש מועמדות לתפקיד ה[[מזכ"ל האו"ם|מזכיר הכללי של האו"ם]].
 
הוא הצהיר כי הוא שואף להחזיר למוסד ה[[או"ם]] את האמון שאיבד בתקופה שקדמה לכהונתו ולהפוך אותו ליעיל, מקצועי ורלוונטי לתחומים נוספים (מלבד ביטחון). עם כניסתו לתפקיד הכריז על ביצוע רפורמות משמעותיות, שמטרתן, לדבריו, להפוך את האו"ם לארגון רלוונטי בעידן ה[[גלובליזציה]].
 
==הישגים==
באן קי-מון זכה פעמיים באות הכבוד של השירות מטעם ממשלת [[דרום קוריאה הדרומית]] בשנים [[1975]] ו-[[1986]]. בנוסף, בזכות הישגיו המרשימים כשליח ציבור ב[[אוסטריה]], קיבל ב-[[2001]] אות כבוד מטעם ה[[ממשלה]] האוסטרית. ב-[[2002]] הוענק לו פרס "הצלב הגדול של [[ריו ברנקו (עיר)|ריו ברנקו]]" מטעם ממשלת [[ברזיל]], ובספטמבר [[2005]] קיבל את פרס "ואן פליט" מטעם הקהילה הקוריאנית ב[[ניו יורק]] על תרומתו יוצאת הדופן ליחסי הידידות בין [[ארצות הברית]] לדרוםלקוריאה קוריאההדרומית.
 
==קישורים חיצוניים==

תפריט ניווט

מרחבי שם

גרסאות שפה