לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "כולל חב"ד"

הוסרו 173 בתים ,  לפני 4 שנים
הקורא לא מבין למה כולל חב"ד היה בראשות אדמורי ליובאווויטש במקום בראשות אדמורי חב"ד כמתבקש
מ (הסרת תו כיווניות)
(הקורא לא מבין למה כולל חב"ד היה בראשות אדמורי ליובאווויטש במקום בראשות אדמורי חב"ד כמתבקש)
 
== נשיאות והנהלה ==
בנשיאות הכולל עמדו במשך השנים מקימו רבי [[שניאור זלמן מליאדי|אדמו"ר הזקן]] וממשיכי דרכו, נשיאי חסידותואדמו"רי חב"ד -ליובאוויטש לדורותיהם, [[אדמו"ר האמצעי]], [[אדמו"ר הצמח צדק]]{{הערה|לאחר פטירת הרבי השלישי של חב"ד היה פילוג בכולל מחמת מחלוקת בין בני הרבי, כמובא להלן}}, [[אדמו"ר מהרהמהר"ש]], [[אדמו"ר הרש"ב]], [[אדמו"ר הריי"ץ]], והנשיא האחרון הואוהרבי [[הרבי מליובאוויטשהרמ"מ]].
 
במשך השנים ניהלו גבאי הכולל את פעילות הארגון. הגבאים היו בדרך כלל חסידי חב"ד שהיו נודדים בריכוזים יהודיים על מנת לאסוף כסף לפעילות הכולל. עם גבאי הכולל נמנו רבים מגדולי חסידי חב"ד, בהם: הרב [[אברהם חיים נאה]] והרב [[שניאור זלמן פרדקין]]. את הכולל מנהל כיום הגבאי הראשי, הרב שלום דוכמן, והוא עמד תחת נשיאותו של הרבי מליובאוויטשמחב"ד.
 
לאחר פטירת הרבי השלישי של [[חב"ד ליובאוויטש]] ה[[צמח צדק]] מחב"ד נתגלעה מחלוקת על נשיאות הכולל בין חסידיו של [[אדמו"ר מהרהמהר"ש]] לבין בן אחיו הרב [[שלמה זלמן שניאורסון]]. בשנת [[ה'תרע"ב]] ([[1911]]) הקים האדמו"ר מחב"ד-קאפוסט הרב [[שמריה נח שניאורסון]], אחיו של הרב שלמה זלמן שניאורסון, את "כולל חב"ד המיוחד" ומינה את הרב חיים אליעזר ביכאווסקי לגבאי הכולל. לאחר פטירת הרב שמריה נח שניאורסון, בשנת [[ה'תרפ"ג]] ([[1923]]), אוחד הכולל עם הכולל הראשי, בשם "כולל חב"ד-לצדקת רבי מאיר בכל הנס", תחת נשיאות [[אדמו"ר הריי"ץ]] מליובאוויטש.
 
== מפעילות הכולל ==