הבדלים בין גרסאות בדף "מניין השטרות"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוספו 92 בתים ,  לפני 3 שנים
שינויים רבים ב'סיבות לקביעת מניין השטרות'
(שינויים רבים ב'סיבות לקביעת מניין השטרות')
מניין השטרות נקבע כנראה בשנת ניצחונו של [[תלמי הראשון]] ב[[קרב עזה]], מה שאיפשר את שובו של [[סלאוקוס הראשון]] ל[[בבל]], על כן מניין השטרות נקרא גם "המניין הסלאוקי". שובו של סלואקוס לבבל נחשב על ידי הסלאוקים כתאריך יסוד [[הממלכה הסלאוקית]]. ישנם המזהים איזכור לייסוד מניין השטרות באחד הלוחות הארכאולוגיים הבבליים המתאר את [[מלחמות הדיאדוכים]]. ישנם אשר ציינו לגבי תאריך למניין השטרות, שהוא נספר '''למלכות יון''', מן הסתם בכוונם לאירוע זה, למשל בהגהות מיימוניות על הרמב"ם בהלכות גירושין פרק א'.
 
הערביםחז"ל ייחסומבארים<ref>תלמוד בטעותבבלי אתמסכת מנייןעבודה השטרותזרה לאלכסנדר,דף ובהשפעתי הערביםעמוד מוצאיםא</ref> גםשמניין אצלהשטרות היהודיםמיוחס אתלשנת המנייןכיבושו ל"אלכסנדרוס"של -אלכסנדר כינוי למניין שטרות. היו שקשרומוקדון את תחילתהאימפריה מנייןהפרסית השטרותבשנת לאירוע3450 הקשורלבריאת ל[[אלכסנדרהעולם מוקדון]]:(312 מותו,לפנה"ס). מלכותווכך אוכתב הגעתו לירושלים.גם ה[[רמבהרמב]]<ref>משנה בהלכותתורה הלכות גירושין פרק א' מכנההלכה אתכז</ref> מנייןשמנין השטרות - [[מנייה]]הוא "למלכות אלכסנדרוס מקדון". אולם, דעתלטענת ההיסטוריונים אינה מקבלת דעה זו, שכן לטענתם אלכסנדר מוקדון מת בכ -11 12 שנים לפני התאריך המקובל לתחילת מניין השטרות.
 
גם הערבים ייחסו את מניין השטרות לאלכסנדר. כמו כן, היו שקשרו את תחילת מניין השטרות למותו של [[אלכסנדר מוקדון]] או הגעתו לירושלים.
 
==תחילת הספירה==

תפריט ניווט