לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "טופלס"

נוספו 4 בתים ,  לפני 4 שנים
ויקיזציה
(ויקיזציה)
בהתייחס לתופעה חברתית, המינוח '''טופלס''' (מ[[אנגלית]]: '''Topless''', ללא חלק עליון) מתאר מצב שבו [[אישה]] חושפת את [[שדיים|שדיה]] בפומבי, בניגוד ל[[טאבו (סוציולוגיה)|טאבו]] המקובל בתרבות שבה היא חיה, ובמקומות מסוימים אף בניגוד לחוק.{{הערה|[http://www.mouse.co.il/world/CM.world_articles_item,1559,209,69543,.aspx משטרת פריז אוסרת על נשים להשתזף טופלס]}} יש המנסות לשבור טאבו זה, על ידי הליכה טופלס במקומות ציבוריים, בהם לרוב נשים לבושות גם בחלקן העליון. לעתים משמש המושג לתיאור [[חזה חשוף|גבר החושף את פלג גופו העליון]], גם כשזה אינו מעשה המנוגד לטאבו.
 
בימינו נהוג העירום, ובייחוד חשיפת השדיים, בשבטים רבים ב[[אפריקה]]. כך לדוגמה בשבט הסורמה נהוג עירום מלא, ובשבט ההימבה פיסות בד מכסות את אזור הערווה והישבן, בעוד השדיים חשופים. גם במלנזיהב[[מלנזיה]] קיימים אזורים בהם נשים מהלכות בעירום, או חושפות את חזן.
 
בעבר, לבוש טופלס נחשב לאסור לחלוטין וגרר עונשים, אך עם תהליכי שחרור האישה השתנה גם היחס לטופלס. כך, בעוד בעבר הליכה בביקיני נחשבה אסורה{{מקור}}, כיום היא מקובלת לחלוטין, ומול כך הטופלס מעט יותר לגיטימי בתרבות המערב, ואף נהוג בחלק מחופי הרחצה.
משתמש אלמוני