לדלג לתוכן

ויליאם פוקס: הבדלי גרסאות

נוספו 2 בתים ,  לפני 4 שנים
מ
עימוד בפרק קישורים חיצוניים (בוט סדר הפרקים)
מ (מיזוג תבנית שושלת לתוך תבנית מנהיג1#)
מ (עימוד בפרק קישורים חיצוניים (בוט סדר הפרקים))
}}
[[סר]] '''ויליאם פוקס''' (ב[[אנגלית]]: '''William Fox'''; [[1812]] – [[23 ביוני]] [[1893]]) היה [[ראש ממשלת ניו זילנד]] השני שכיהן ארבע תקופות כהונה לא רצופות במהלך המחצית השנייה של המאה ה-19, כאשר [[ניו זילנד]] הייתה עדיין [[קולוניה|מושבה]]. הוא ייזכר בשל פעולת החרמת הקרקעות של ה[[מאורים]], תרומתו למערכת החינוך (כמו הקמתה של [[אוניברסיטת ניו זילנד]]) ופועלו להגדלת היקף האוטונומיה של ניו זילנד מ[[בריטניה]]. הוא תואר כאדם נחוש ואינטליגנטי, אך גם כאדם מריר ולהוט מדי למתקפות אישיות. היבטים שונים של אישיותו תוארו באופן שונה בתיעודים שונים, בהתאם להשקפתם הפוליטית של המתארים.
 
==ראשית חייו==
ויליאם פוקס נולד בכפר ווסטאו שבסאות' שילדס שב[[צפון-מזרח אנגליה]]. הוא היה בן למשפחה טובה באופן יחסי והוא התחנך בבית הספר בעיר [[דרהאם]] ולמד בקולג' וודהאם ב[[אוקספורד]]. מעשיו בשנים שלאחר סיום לימודיו לוטים בערפל. יש הסוברים שבתקופה זו הוא לא היה כלל באנגליה. ב-[[1838]] הוא למד [[משפטים]] ב[[לונדון]].
 
זמן קצר לערך הכשרתו כ[[עורך דין]], נשא פוקס לאישה את שרה הלקומב. הזוג החליט להגר לניו זילנד, והצטרפו לקבוצה גדולה של מתיישבים. עם הגעתו ל[[ולינגטון (ניו זילנד)|ולינגטון]], זכו כישוריו המשפטיים של פוקס להכרה, אך הייתה לו עבודה מועטה בתחום, וכך הוא השלים את הכנסתו בכתיבה לעיתונים מקומיים. ב-[[1843]] הוא איבד את רישיון עריכת הדין שלו, כאשר הוא סירב להישבע שבועת אמונים שנראתה לו משפילה. אירוע זה חייב אותו להתמקד כמעט כליל בכתיבה ובעיתונאות.
 
==ראשית הקריירה הפוליטית==
בתחילה התנגד פוקס למשא ומתן שניהלה הממשלה עם המאורים על קרקעותיהם, בטענה שלמאורים יש זכות רק על קרקעות שהם עשו בהם שימוש. הוא גם גינה את תגובתן הרפה של הממשלות הקולוניאליות על הריגתו של ארתור ווייקרפילד, פקיד רשמי של [[חברת ניו זילנד]] שניסה להרחיב את תחומי היישוב [[נלסון (ניו זילנד)|נלסון]] לקרקעות שהוחזקו על ידי המאורים. הביקורת שמתח פוקס על [[המושל הכללי של ניו זילנד|מושל ניו זילנד]], [[רוברט פיצרוי]], הייתה חלק מהגורמים שהביאו בסופו של דבר להדחתו של פיצרוי. ב-[[1843]] נבחר פוקס להיות מחליפו של ווייקרפילד בנלסון.
 
ב-[[1851]] נסע פוקס ללונדון כמייצג של קבוצת מתיישבים מולינגטון. שם הוא פגש את אדוארד גיבון ווייקרפילד, אחיהם הגדול של ויליאם וארתור. הוא קיים שיחות על רעיונותיו בנוגע לחוקה לניו זילנד, ממשל עצמי, ופרלמנט דו-בתי. הוא ניסה גם להיפגש עם [[צ'ארלס גריי, רוזן גריי השני|הלורד גריי]], שר המושבות הבריטי, אך נדחה. כאשר בשנה שלאחר מכן, כוננה חוקה לניו זילנד, היא כללה כמה מרעיונותיו של פוקס, אך מבחינתו היא לא הייתה מספקת.
 
==חבר פרלמנט==
לפני שובם לניו זילנד, בילו פוקס ואשתו זמן במסע ב[[קנדה]], [[ארצות הברית]] ו[[קובה]]. עם שובם לניו זילנד, כוננה כבר החוקה החדשה והתקיימו בחירות. ב-[[1855]] נבחר פוקס לפרלמנט מטעם [[מחוז בחירה|מחוז הבחירה]] של וונגנואי. הוא נאבק על מתן אוטונומיה והיה ממתנגדי הממשלה הראשונה של ניו זילנד, שהוקמה בשנה שלאחר מכן על ידי [[הנרי סיוול]]. תוך 13 ימים הצליח פוקס להפיל את ממשלתו של סיוול והוא נבחר לראש הממשלה השני של ניו זילנד. יחד עם זאת, החזיקה הממשלה שהקים פוקס, 13 ימים בלבד, לפני שהוחלפה על ידי ממשלתו של [[אדוארד סטפורד]]. את שנותיה הראשונות של כהונתו של סטפורד בילה פוקס בסוג של פרישה, אך מאוחר יותר שב להיות מתנגדו הראשי של סטפורד בפרלמנט.
 
לאור התנגדותו של פוקס למדיניות הממשלה בנושא זכויות הקרקע של המאורים, נראה שפוקס שינה את דעותיו על הנושא. הוא האשים את הממשל של סטפורד ואת המושל [[תומאס גור בראון]] על פרוץ [[מלחמות הקרקעות של ניו זילנד|המלחמות במחוז טראנאקי]], שאירעו עקב סירובו של ראש שבט מאורי למכור את אדמותיו. רבים סבורים שפוקס אכן העביר את תמיכתו למאורים, אם כי היסטוריונים מודרניים רבים סבורים שהתנגדותו להשתלטות על הקרקעות נבעה משיקולים פרגמטיים של הימנעות ממלחמה, ולא משינוי בתפיסת עולמו. העדר תיעוד בנושא מותיר אותו לוט בערפל.
 
==ראש ממשלה==
ב-[[1861]] יזם פוקס [[הצעת אי-אמון]] בסטפורד והוא נבחר שוב להיות ראש הממשלה. בין הצעדים שהוא נקט היו שינויים חוקתיים שנועדו לשלב את המאורים מבחינה פוליטית, עצירת הניסיונות להשתלט על קרקעות מאוריות וגישה מתונה יותר בטיפול בסכסוכים שכבר התחוללו. גם כאן קיימת מחלוקת אם הוא הונע על ידי תמיכה בזכויות המאורים או על ידי גישה פרגמטית. ניסיונותיו של פוקס להמעיט את מוקדי החיכוך עם המאורים סוקלו על ידי המושל [[ג'ורג' גריי (ניו זילנד)|גריי]], ששב לתקופת כהונה נוספת והיה מאמין גדול בצורך להתעמת עם המאורים באמצעים צבאיים. בניית הכוח הצבאי וגיוסם של כוחות על ידי גריי, גרמו למאורים לאבד את האמון בכל יוזמה שנקטה הממשלה.
 
==קישורים חיצוניים==
* {{ויקישיתוף בשורה}}
* [http://www.teara.govt.nz/en/biographies/1f15/fox-william Dalziel, Raewyn & Sinclair, Keith. "Fox, William 1812? - 1893". Dictionary of New Zealand Biography. Ministry for Culture and Heritage. Retrieved 30 April 2012.]