לדלג לתוכן

ז'אן-מארי סוטו – הבדלי גרסאות

אין שינוי בגודל ,  לפני 4 שנים
מ
סדר תבניות בסוף הערך (בוט סדר הפרקים)
מ (בוט החלפות: שווייץ)
מ (סדר תבניות בסוף הערך (בוט סדר הפרקים))
סוטו, האב שאייה והכמרים האחרים, שבהמשך פעלו בחסות הקרדינל [[פייר-מרי ז'רליה]], לקחו תחת חסותם מאות ילדים, שהיו מיועדים למשלוח, לעתים מתחנת הרכבת של [[ליון]] (שם עצרו הרכבות ממחנות הדרום בדרכם למחנה הריכוז [[דראנסי]]), והסתירו אותם. אחת הפרשות הידועות ביותר היא פרשת הצלת 108 ילדים יהודים בליון ב-[[30 באוגוסט]] [[1942]]. ארבעה ימים לפני-כן ביצעה המשטרה הצרפתית, בפקודתו של מושל המחוז אנז'לי (פקודה שמקורה בווישי), [[אקציה]] בליון עצמה. 1,100 יהודים, כמחצית מהמספר המתוכנן, נתפסו ונכלאו בקסרקטין נטוש בוניסיו (Venissieux) הסמוכה, שם המתינו לגירושם ל[[דראנסי]]. במהלך שלושת הימים הבאים פעלה בוניסיו ועדה למיון העצורים, שבה השתתפו ז'ילבר לסאז', נציגי ארגוני הצלה יהודיים, וכן [[אלכסנדר גלסברג]] וסוטו כנציגי הידידות הנוצרית. ועדה זו ניצלה את חוסר העקביות בהוראות מווישי, ופטרה כמחצית מהעצורים מגזירת הגירוש. הילדים הוסתרו על ידי אנשי הידידות הנוצרית וארגונים יהודיים, כגון [[תנועת הצופים היהודיים בצרפת|ארגון הצופים היהודים]], אצל [[משפחת אומנה|משפחות אומנות]] ובמוסדות נוצריים בעיר. אנג'לי פנה לקרדינל ז'רליה ודרש את הסגרת הילדים, אך המשטרה לא הצליחה לשים ידיה ולו על ילד אחד. פרשה זו היוותה את יריית הפתיחה לפעולות הצלה רחבות היקף, שבהן עסק הארגון מכאן ואילך.
 
בינואר 1943 פרצו אנשי [[גסטפו]] למשרדי הארגון ועצרו את הנוכחים, בהם האב שאייה וסוטו. סוטו נכלא גם לאחר שהאב שאייה שוחרר, אך לאחר מספר שבועות במעצר שוחרר גם הוא הודות להתערבותו של ה[[קרדינל]] [[פייר-מארי ז'רלייה]]. חבריו לפעילות ההצלה של היהודים הבינו שחייו בסכנה והצליחו להבריחו אל מעבר לגבול שווייץ.
 
==לאחר המלחמה==
* [http://db.yadvashem.org/righteous/family.html?language=en&itemId=4017595 פעילותו של ז'אן-מארי סוטו] להצלת יהודים בתקופת השואה, באתר [[יד ושם]] {{אנגלית}}
* [http://www.ajpn.org/juste-Jean-Marie-Soutou-2588.html מידע על סוטו] באתר המוקדש לחסידי אומות העולם {{צרפתית}}
 
==הערות שוליים==
{{הערות שוליים}}
 
 
{{קצרמר|השואה}}
{{מיון רגיל:סוטו, ז'אן-מארי}}
[[קטגוריה:צרפתים חסידי אומות העולם]]
[[קטגוריה:צרפתים במלחמת העולם השנייה]]
[[קטגוריה:מעוטרי אות לגיון הכבוד]]
{{קצרמר|השואה}}