לדלג לתוכן

תאודוריד הראשון – הבדלי גרסאות

נוספו 42 בתים ,  לפני 5 שנים
מ
מ (בוט: החלפת טקסט אוטומטית (-{{נ}} +))
מ (בוט החלפות: {{ס:\1|)
שמו של תאודוריד עולה פעם נוספת בהקשר לנישואי [[הונריק]], בנו של מלך ה[[ונדלים]] [[גאיזריק]] לאאודוקיה בתו הבכורה של הקיסר [[ולנטיניאנוס השלישי]]. הנישואים היו חלק מההסכם שרקח [[פלביוס אאטיוס]], האיש החזק ברומא, עם הונדלים באפריקה. הבעיה הייתה שהונריק היה נשוי לבתו של תאודוריד. עובדה זו לא מנעה מגאיזריק לחתום על ההסכם. הוא האשים את בתו של תאודוריד שזממה להרעילו, העניש אותה בכריתת אפה ואוזניה ושלח אותה כך בחזרה לאביה. משמעות המעשה הייתה כמובן איבת עולם בין הממלכות. תאודוריק השיא זמן לא רב אחרי כן בת אחרת ל[[רקיאר]], מלך ה[[סואבים]] ([[449]]).
 
תאודוריד הצטרף לקואליצית השבטים הגרמאנים שנלחמה לצד הרומים ואאטיוס ב{{ה[[הקרב במישורים הקטאלונים|קרב במישורים הקטאלונים}}]] נגד [[אטילה ההוני]]. יורדנס מספר שהוא שלח ארבעה מבניו חזרה ונלחם בקרב עם בניו הבכורים, תוריסמונד ותאודוריד. יורדנס מספר שני סיפורים שונים על מותו: לפי אחד, הוא נפל מסוסו בעת שרכב לעודד את צבאו ונרמס על ידי חייליו. אחרים אומרים שמת מחניתו של אנדאג האוסטרוגותי, שנלחם עם אטילה. גילו במותו היה "שיבה טובה", לפי יורדנס.
 
תאודוריד היה נשוי לארקליה ארכיבה קרליאבה ואמאלאברגה מן האוסטרוגותים. היו לו לפחות שישה בנים, שכמה מהם הפכו ליורשיו, ומספר לא ידוע של בנות (לפחות שתיים מוזכרות).