הבדלים בין גרסאות בדף "שמואל נח אייזנשטדט"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מ
פירושון
מ (בוט החלפות: ,, {{ס:\1|)
מ (פירושון)
סימפוזיונים מאוחרים יותר כונסו ב[[אנתולוגיה]].{{הערה|S.N. Eisenstadt, Johann P. Arnason and Bjorn Wittrock (eds.): ''Axial Civilizations and World History'', Koninklijke Brill NV, Leiden, 2005.}}
 
אחת התכונות המרכזיות של ציוויליזציית הציר, המודגשת ביותר על ידי אייזנשטדט, בעקבות ובר, היא הפוטנציאל, שבלשון [[נצרות|נוצרית]] ניתן לכנותו 'העימות בין אורתודוקסיה להטרודוכסיה'. אך בעוד שאצל ובר הדגש החזק הושם על תפקידה המרכזי של ה[[הטרודוקסיות]], הרי שאליבא דאייזנשטדט, המאפיין את דתות הציר הוא המתח המתפתח בתוכן בין ה[[הטרודוקסיה]] ל[[{{פירושון|אורתודוקסיה]]}}, כלומר בין העמדה הרשמית (למשל של הכנסייה), לבין פרשנים שונים ופרשנויות שונות הנשמעות בעיקר על ידי כתות (סקטות) שונות שאינן מקבלות את סמכותה.
 
כתות שונות ניתן למצוא גם ב[[דת]]ות אחרות, לא אקסיאליות (ציריות), אך לא כל הכתות הן הטרודוקסיות מאתגרות. מצב זה נכון רק לגבי ציוויליזציות הציר, אך למשל לא לגבי [[יפן]], שלא הייתה ציוויליזציה "צירית"; אמנם גם בה התפתחו [[כת]]ות שונות, אך הן לא הפכו להטרודוקסיות. מבחינה זו יפן מהווה אתגר חשוב למחקר השוואתי בכלל וזה של ציוויליזציה בפרט.

תפריט ניווט