לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "תמר וולף-מונזון"

הוסרו 132 בתים ,  לפני 4 שנים
אין תקציר עריכה
{{עריכה|נושא=מדעי הרוח|נושא2=ספרות}}
[[File:פרופ' תמר וולף-מונזון.jpg|thumb|פרופ' תמר וולף-מונזון. צילום יוסי מונזון]]
{{אין תמונה|אישה}}
'''תמר וולף-מונזון''' (נולדה ב-[[17 ביולי]] [[1963]]) היא חוקרת ספרות ישראלית, פרופ' חבר במחלקה ל[[ספרות עם ישראל]] ב[[אוניברסיטת בר-אילן]]. כיהנה כראש המחלקה לספרות עם ישראל, באוניברסיטת בר-אילן. מייסדת ומנהלת ארכיון המשורר [[יעקב אורלנד]].
 
פרופ' וולף-מונזון חקרה את [[שיר זמר|שירי הזמר]] של אורלנד ובמיוחד את שיתוף הפעולה בין אורלנד ל[[מרדכי זעירא]] למן שירותם ב'להקה הצבאית העברית' בצבא הבריטי. מחקרה חושף שפה שירית חדשה, שיש הסוברים שבעת [[מלחמת העולם השנייה]] הייתה לה השפעה מכרעת על גיבושו של אתוס לאומי אופנסיבי. עיסוקה המחקרי בהיבטים הבין-תחומיים של הזמר העברי מתבטא בגיליון מיוחד של 'בקורת ופרשנות' – הזמר העברי – פואטיקה, מוזיקה, היסטוריה, תרבות – שראה אור בעריכתה.
 
ב-[[2016]] יצא לאור ספרה המונוגרפי '''בהיר וגבוה כזמר - יעקב אורלנד: פואטיקה, היסטוריה, תרבות''' המברר מקומו של [[יעקב אורלנד]] ורישומו על מפת התרבות הישראלית בין יישוב למדינה, מתוך קֶשֶב לתדרים השונים בהם יצר – בשירה הלירית, בשירי הזמר, בתרגומים, בדרמה ובכתיבה המסאית – ומתוך מעקב אחר הדיאלוג התוך-טקסטואלי המתקיים בין יצירותיו בז'אנרים השונים. [[קישורים למאמרי ביקורת על הספר]] הספר מבוסס על חומרים ארכיוניים, שנאספו מארכיונים רבים ובפרט על חומרים שהועברו על יד המשורר לאוניברסיטת בר-אילן, כתשתית מחקרית לכתיבת המונוגרפיה, ולשם הקמתו של ארכיון שיתעד ויאצור את מכלול עבודתו הספרותית של אורלנד. בדצמבר 2016 נפתח ארכיון אורלנד באוניברסיטת בר-אילן לקהל הרחב, בניהולה של תמר וולף-מונזון.
 
=== שירה ופוליטיקה בין ישוב למדינה ===
המעקב אחר התפתחות השירה העברית החדשה בזיקה לתהליכים היסטוריים ותרבותיים, הוליך את פרופ'וולף-מונזון לעיסוק בשירה פוליטית ובהקשריה החברתיים, דוגמת מחקרה אודות 'הדוחה כמפתח פואטי' בשירתו הפוליטית של [[רמי דיצני]] (מאמר בצפון, 2004 – ראה רמב"י), וסדרת ההרצאות שהועברה באוניברסיטה המשודרת בגליב[[גלי צה"ל]]. (בסמסטר הסתיו 2011-2012),
 
== מספריה ==
1,112

עריכות