לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "הבית הלבן"

נוספו 44 בתים ,  לפני 4 שנים
הגהה, ניסוח, עריכה
מ (הסרת פרמטרים מיותרים בתבנית:כלכליסט (דיון))
(הגהה, ניסוח, עריכה)
 
===השפעות על העיצוב===
המבנה שעיצב הובאן הושפע מהקומה הראשונה והשנייה של [[בית ליינסטר]], בית הפרלמנט האירי ב[[דבלין]], [[אירלנד]]. ייתכן כי מספר מבנים איריים [[כפר]]יים מהתקופה הג'ורג'יאנית היו מקור השראתו לתוכנית הקומות המקיפה, לפרטים כמו החזית הדרומית הקשתית, ולפרטים פנימיים כמו הגומחות המעוצבות באזור שנקרא כיום "[[החדר הכחול (הבית הלבן)|החדר הכחול]]". השפעות אלו, אף על פי שאינן מתועדות, מצוטטות במדריך הרשמי לבית הלבן, ובהוצאות האגודה ההיסטורית של הבית הלבן. במדריך הרשמי הראשון לבית הלבן, שהתפרסם בשנת [[1962]], נטען{{הבהרה|מי הם הטוענים?}} כי קיים קשר בין עיצובו של הובאן למרפסת הדרומית ל[[שאטו דה ראסטיגנאק]], בית כפרי [[אדריכלות נאו-קלאסית|נאו-קלאסי]] ב[[צרפת]], שעוצב על ידי [[מאת'ורין סאלאט]], ונבנה בין השנים [[1812]] - [[1817]]. עם זאת, הועלתה ביקורת כנגד טענה זו, משום שהובאן מעולם לא ביקר בצרפת. המצדדים בטענת ההשפעה הצרפתית סבורים כי [[תומאס ג'פרסון]], בזמן שהותו בצרפת כ[[שגריר]] ארצות הברית בשנת [[1789]], צפה ברישומיו של סאלאט, ועם חזרתו לארצות הברית שיתף בהתרשמויותיו את וושינגטון, הובאן, [[ג'יימס מונרו|מונרו]] ובנג'מין הנרי לאטרוב.
 
===תהליך הבנייה===
בתחילה נקרא המבנה בשמות "ארמון הנשיא", "אחוזת הנשיא", או "בית הנשיא". העדות הראשונה לשימוש ציבורי בשם "הבית הלבן" היא משנת [[1811]]. יש הטוענים כי בזמן הבנייה מחדש של המבנה לאחר השריפה ב-[[1814]], השתמשו בצבע [[לבן]] כדי לכסות את נזקי השריפה, וכך קיבל המבנה את שמו; טענה זו משוללת יסוד כיוון שהבית נצבע לבן עוד בבנייתו הראשונית בשנת [[1798]]. בהקשרים רשמיים נקרא המבנה בשם "האחוזה הביצועית" (Executive Mansion), עד שהנשיא [[תאודור רוזוולט]] ביסס את שמו הרשמי כאשר חרט את השם "הבית הלבן-וושינגטון" על נייר המכתבים הרשמי של המבנה בשנת [[1901]]. הניסוח העכשווי של כותרת נייר המכתבים, המילים "הבית הלבן" והמילה "וושינגטון" ממורכזת בשורה מתחתן, נקבע כבר מימי ממשלו של [[פרנקלין דלאנו רוזוולט]].
 
השערה נוספת למקור שמו של הבית, היא מתקופתו של [[ג'ורג' וושינגטון]], וזאת למרותאף על פי שהבית לא נבנה עד מספר שנים לאחר נשיאותו; נטען{{דרושה הבהרה}} כי שם הבית הגיע משם אחוזתה של רעייתו, [[מרתה וושינגטון]], "הבית הלבן" במחוז ניו קנט שב[[וירג'יניה|ווירג'יניה]], בה התגוררה עם בעלה הראשון דניאל קרטיס בטרם מותו.
 
==התפתחות הבית הלבן==