הבדלים בין גרסאות בדף "פוליטיקה"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הוסרו 30 בתים ,  לפני 3 שנים
סקריפט החלפות ({{ש}})
(פירוט מרכיבי הגדרה לפוליטיקה)
(סקריפט החלפות ({{ש}}))
 
==אטימולוגיה==
המלה "פוליטיקה" (Πολιτικά) היא מלה יוונית, ופירושה המקורי הוא תחום הדעת שעוסק בענייני הציבור, או "מדינאוּת". היא נגזרת מן המלה היוונית [[פוליס]] (πόλις), שהייתה היחידה הפוליטית האוטונומית ב[[יוון הארכאית]] וב[[יוון הקלאסית]].
 
אל העברית חדרה המלה כבר בתקופת ה[[משנה]], דרך שם המקצוע "פוליטיקין" (פוליטיקאים, אנשי ציבור, משם התואר היווני πολιτικός). [[רבי יהודה בר אילעאי|רבי יהודה]], שחי ב[[אושא]] אחרי כישלון [[מרד בר כוכבא]], משתמש במלה כך:
{{ציטוט|תוכן="וכן היה רבי יהודה אומר, תורמין בצלים מבני המדינה על הכופרים, אבל לא מן הכופרין על בני המדינה, מפני שהוא מאכל "פוליטיקין".|מקור=מתוך [[מסכת תרומות]], פרק ב' משנה ה'}}
על פי רבי [[עובדיה מברטנורא]], המילה פוליטיקין שימשה לתיאור "אנשים חשובים, בני [[פלטרין]] של מלכים".
 
==פוליטיקה במובנה הרחב==
פוליטיקה היא פעילות שבעתיה ובמסגרתה קבוצות מגיעות להחלטות קולקטיביות מחייבות, תוך ניסיון לפשר בין ההבדלים הקיימים ביניהם.
 
בהגדרה זו ניתן לזהות 4 מרכיבים מרכזיים:
פוליטיקה במובנה הרחב היא עיצוב החברה על ידי התייחסות לכוחות הפועלים בה. בהגדרה זו, לכל פעילות אנושית קשר הדוק לפוליטיקה, שכן כל הפעולות המתבצעות על ידי האדם קשורות בכוחות חברתיים.
 
הפוליטיקה הידועה ביותר היא הפוליטיקה העוסקת בעיצוב מוסדות ה[[ממשל]] ו[[חוק|חוקיהם]]יהם. בחלק זה של הפוליטיקה מעורבים כל הגורמים בעלי הכוח הרשמי בחברה ([[אצולה]], [[מפלגות]], וכדומה), מתחומים שונים, ובראשם ה'''[[מדינאי]]ם'''.
 
לחלק הממשלי של הפוליטיקה מצטרפים כוחות מתחומים אחרים: [[כלכלה]], [[חינוך]], [[דת]] וכו'. כוחות אלו מעצבים את [[תרבות|תרבותה]]ה של החברה ואת מבניה, ועל כן גם לגביהם מתקיימת פוליטיקה העוסקת בשימושם של כוחות אלו וחלוקתם.
 
מכיוון שהכוחות החברתיים השונים קשורים אלו באלו ומהווים חברה אחת, הפוליטיקה המתייחסת אל הכוחות בחברה היא תחום עיסוק כוללני, המכיל זוויות שונות של בחינה, בהתאם לתחום הנבחר.<BR>
 
בסיס הפוליטיקה הוא בכך שקיימים ריכוז של כוח ופיזורו בידי גורמים נפרדים בחברה '''באופן לא מוחלט''', כלומר - חלוקת הכוח והשימוש בו נקבעים באופן הנתון לשינוי, בהתאם לדינמיקה בין הגורמים הקשורים בו.<BR>
דוגמה: במפעל מסוים יכולה להיווצר חלוקת כוח בין ראש ועד העובדים (אשר התנהגות העובדים נתונה להשפעתו), בין מנכ"ל המפעל (אשר קובע את ההתנהלות הטכנית והכלכלית של המפעל), לבין בעל המפעל (אשר שולט על רווחי המפעל והפסדיו ועל משכורות עובדיו). במפעל זה יכולה להתקיים פוליטיקה, שכן כל אחד משלושת גורמי הכוח הנ"ל מסוגל להשפיע על התנהגות הגורמים האחרים ומושפע מהם וכן קיימת אפשרות של שינוי חלוקת הכוח (למשל, על ידי העברת אחריות על תחומי ניהול שונים מהמנכ"ל לראש ועד העובדים) ביניהם בהתאם לדינמיקה המתרחשת.
 
תנאי יסודי של הפוליטיקה הוא שלכל גורם שורה של '''אינטרסים פרטיים''' (תחומי עניין), בסדר עדיפויות מסוים, שקיומם תלוי בניהול הכוח בחברה ובחלוקתו. אינטרסים אלו דורשים מהגורם המחזיק בהם לפעול בצורה הטובה ביותר על מנת לקדם אותם, תוך התייחסות לגורמים האחרים.<BR>
*תפקידיו ותחומי האחריות המוטלים על גורם זה, המאפשרים לו להפעיל כוח על החברה ובכך מקנים לו גם כוח פוליטי
*בריתות ויריבויות פוליטיות שיש לגורם הפוליטי עם גורמים פוליטיים אחרים
*אופיו של הגורם הפוליטי ותדמיתו, המשפיעים על היחס שיקבל מגורמים אחרים ועל מידת יכולתו להשפיע עליהם.
 
באופייה, מחייבת הפוליטיקה את הגורמים הפוליטיים לצבור כוח רגיל וכוח פוליטי (במקביל). הדבר יוצר '''משחק פוליטי'', המורכב משני תהליכים:
 
'''מגעים פוליטיים''' - הדברות בין נציגי הגורמים הפוליטיים. מטרתם הרשמית של המגעים היא יצירת הסכמה על החלטה פוליטית סופית לאור האיזון הקיים של הכוחות הפוליטיים.<BR> {{ש}} מגעים פוליטיים נחשבים למורכבים ביותר, שכן כל צד בהם מחויב אך ורק לאינטרסים שלו וכל התנהגותו במסגרת המגעים (כולל השפה בה הוא משתמש) נועדה לקדם אותם. לרוב למגעים אלו אופי של משא ומתן, שכן מחד לא ניתן לקדם באופן מלא את מלוא האינטרסים של כל הגורמים, ומאידך הגורמים זקוקים זה לזה על מנת לקדם אותם.<BR>
לדוגמה: דיונים של ראש הוועד ובעל המפעל על גובה השכר (בהם עשויים שני הצדדים לוותר על חלק מדרישותיהם על שהחלק האחר יתקבל על ידי הצד השני).
 
כלל הנוצר בשל חתירתו הנפרדת של כל גורם למימוש האינטרס שלו, כלומר - כלל הנוצר מעצמו ושהפרה שלו תזיק באופן ישיר לאינטרס של הצד המפר. (לדוגמה - הכלל הקובע כי נחוץ יושר במגעים פוליטיים נשמר משום שצד לא ישר פוגע באמון העתידי שיהיה לו, ובכך ממעיט מכוחו הפוליטי)
 
מכיוון שהפוליטיקה עוסקת בחלוקה של כוח בחברה ובשימושו, היא מסוגלת לערב סוגים שונים של כוחות במערכת פוליטית אחת. הפוליטיקה יוצרת מגע בין גורמי כוח ממישורי קיום שונים סביב העיצוב המשותף של החברה '''מלבד''' בקשר הישיר הקיים ביניהם.
 
מישורי קיום לגביהם מתייחסת פוליטיקה עשויים להיות: [[ממשל]], [[צבא]], [[כלכלה]], [[אמנות]], [[משפטים|משפט]], [[חינוך]], [[דת]], [[לאום]] ו[[תקשורת המונים|תקשורת]].
 
מבין נושאים אלו, נחשב תחום הממשל למישור העיקרי בו מתרחשת הפוליטיקה, שכן הוא המכריע באופן ישיר כיצד תתפקד החברה בכל שאר התחומים.
 
בין תחומים אלו נאבקות תנועות פוליטיות על צבירת כוח פוליטי. תנועות אלו מורכבות מארגונים שונים (לרוב בממישורי קיום שונים) ומתומכים, המשתפים פעולה על מנת לקדם את האינטרסים המשותפים שלהם. על אף שלתנועות ממדים רבים שאינם פוליטיים, ניתן להבחין במהלך ההיסטוריה במאבק פוליטי ביניהן.
==קישורים חיצוניים==
{{מיזמים|ויקיציטוט=פוליטיקה|ויקימילון=פוליטיקה|ויקישיתוף=Category:Politics|ויקימילון 2=פוליטי}}
 
 
[[קטגוריה:פוליטיקה|*]]

תפריט ניווט