לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "כולל חב"ד"

נוספו 73 בתים ,  לפני 4 שנים
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה דרך האתר הנייד
בנשיאות הכולל עמדו במשך השנים מקימו רבי [[שניאור זלמן מליאדי|אדמו"ר הזקן]] ואדמו"רי חב"ד-ליובאוויטש לדורותיהם, [[אדמו"ר האמצעי]], [[אדמו"ר הצמח צדק]]{{הערה|לאחר פטירת הרבי השלישי של חב"ד היה פילוג בכולל מחמת מחלוקת בין בני הרבי, כמובא להלן}}, [[המהר"ש]], [[הרש"ב]], [[הריי"ץ]], והרבי [[מנחם מנדל שניאורסון]].
 
במשך השנים ניהלו גבאי הכולל את פעילות הארגון. הגבאים היו בדרך כלל חסידי חב"ד שהיו נודדים בריכוזים יהודיים על מנת לאסוף כסף לפעילות הכולל. עם גבאי הכולל נמנו רבים מגדולי חסידי חב"ד, בהם: הרב [[אברהם חיים נאה]], והרבהרב [[שניאור זלמן פרדקין]], הרב [[שלמה יוסף זווין]] והרב [[אליעזר ננס]]. את הכולל מנהל כיום הגבאי הראשי, הרב שלום דוכמן, והוא עמד תחת נשיאותו של הרבי מחב"ד.
 
לאחר פטירת הרבי ה[[צמח צדק]] מחב"ד נתגלעה מחלוקת על נשיאות הכולל בין חסידיו של [[המהר"ש]] לבין בן אחיו הרב [[שלמה זלמן שניאורסון]]. בשנת [[ה'תרע"ב]] ([[1911]]) הקים האדמו"ר מחב"ד-קאפוסט הרב [[שמריה נח שניאורסון]], אחיו של הרב שלמה זלמן שניאורסון, את "כולל חב"ד המיוחד" ומינה את הרב חיים אליעזר ביכאווסקי לגבאי הכולל. לאחר פטירת הרב שמריה נח שניאורסון, בשנת [[ה'תרפ"ג]] ([[1923]]), אוחד הכולל עם הכולל הראשי, בשם "כולל חב"ד-לצדקת רבי מאיר בכל הנס", תחת נשיאות [[הריי"ץ]].