לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "ציונות רוויזיוניסטית"

(ויקיזציה, הגהה, עיצוב)
כאמור היה זה ז'בוטינסקי שהתווה את הרוח הרעיונית מאחורי התנועה הרוויזיוניסטית, בנוסף לכך גם עמד בראש חלק מארגוניה.
 
* '''השקפה מדינית:''' הציונות הרוויזיוניסטית דגלה במאבק מדיני המקביל למאבק צבאי כפתרון לבעיית יהודי הגלות שתסתיים בהקמת מדינה עברית בארץ ישראל מב[[ארץ ישראל השלמה#עבר הירדן המזרחי|שתי גדות הירדן]]. על המאבקים האלה להיות מבוקרים כך שלא יסכנו את [[היישוב]] המתפתח בארץ אותםבאותם ימים. על המאבק המדיני להיות תקיף, ולפי שיטת הרוויזיוניסטים צריכה הייתה הציונות להצהיר בשעתו בגלוי, עוד ב[[שנות ה-20 של המאה ה-20|שנות ה-20]], כי מטרתה הסופית היא יצירת רוב יהודי בארץ ישראל והקמת מדינה עברית.
 
* '''השקפה צבאית:''' המאבק הצבאי היה תלוי התקופה (ראו עוד בערך [[אצ"ל]]), אך חוץ מבימי [[מלחמת העולם השנייה]], דגלה התנועה הרוויזיוניסטית במאבק מזוין ויזום נגד הממשל, המשטרה והצבא הבריטי על אנשיו, מוסדותיו, ציודו והתשתיות ששימשו אותו. כנגד [[פלסטינים|ערביי ארץ ישראל]] יצא האצ"ל במדיניות של אי הבלגה. חלק מלוחמי מחתרת שנשפטו על ידי הבריטים היו [[עולי הגרדום]]. עד תחילת מלחמת העולם השנייה עסקה התנועה הרוויזיוניסטית במפעל גדול של [[ההעפלה]] הבלתי ליגאלית שנקרא [[עליית אף על פי]].
 
* '''השקפה כלכלית:''' מבחינת השקפה כלכלית חברתית תמכו הרוויזיוניסטים בכלכלה ליברלית חופשית, דבר שהתבטא במסגרת הסתדרות העובדים הלאומית. לשיטתם, [[מלחמת המעמדות]], הסוציאליזם והקומוניזם פירושם הסבת נזק עצום למפעל הציוני הקם לאיטו והפניית מרץ לאידאולוגיות זרות מסכןשמסכן את הציונות.
 
* '''חינוך:''' מסגרות הנוער של בית"ר חינכו את הצעירים להגשמת הציונות, "חד נס" - תמיכה באידיאה הציונית ללא עירוב אידאולוגיות זרות (דוגמת [[סוציאליזם]]), משמעת, כבוד לזולת, והכשרה צבאית לקראת הקמת כוח צבאי עברי ולימים, לקראת כניסה למחתרת. צעירי בית"ר הקדישו שנתיים מחייהם במסגרת [[פלוגות הגיוס של בית"ר]] להגשמת התיישבות וביטחון. בבית"ר, לפי ז'בוטינסקי, ניהלו מאבק עיקש להשלטת הלשון ה[[עברית]]. מבחינת אורח חיים ותוי התנהגות טבע ז'בוטינסקי את המושג "הדר", או הדר בית"רי (בית"ר - '''ב'''רית '''י'''וסף '''תר'''ומפלדור), המבטא אצילות נפש, אבירות, גאווה, רוחב לב, יופי חיצוני, אדיבות וכיוצא בזה.
משתמש אלמוני